Europa League: Εριξε «πεντάρα» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ -Προβάδισμα πρόκρισης για Βασιλεία, Μπασακσεχίρ - iefimerida.gr

Οι παίκτες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγυρίζουν
Οι παίκτες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγυρίζουν/ Φωτογραφία: AP Images

Με το ένα... πόδι στα προημιτελικά του Europa League είναι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Βασιλεία, ενώ η Μπασάκσεχίρ πήρε ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» ισοπέδωσαν με 0-5 την ΛΑΣΚ (γνωστή και ως Λίντσερ) στην έδρα της και ο επαναληπτικός αγώνας είναι μάλλον διαδικαστικό ζήτημα. Ο Ιγκάλο άνοιξε το σκορ στο 28' με ένα τρομερό σουτ και έδωσε ασίστ στον Τζέιμς στο 58' για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 0-2. Ο Ουαλός έκανε πάντως και μια πολύ ωραία ατομική ενέργεια μέχρι να φτάσει στο γκολ.

Επειτα, στο 82' ο Μάτα πήρε την κάθετη του Φρεντ και με ωραίο πλασέ «κλείδωσε» ουσιαστικά την πρόκριση. Παρότι οι γηπεδούχοι... παρακαλούσαν να λήξει το παιχνίδι, οι Αγγλοι, δεν έκοβαν ρυθμό. Ετσι, ο Γκρίνγουντ με διαγώνιο σουτ στις καθυστερήσεις έκανε το 0-4, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα με σουτ του Περέιρα η ομάδα του Σόλσκιερ έκανε πέντε τα τέρματά της.

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης - Βασιλεία 0-3

Η γηπεδούχος Αϊντραχτ Φρανκφούρτης έδειχνε να τα έχει χαμένα στην κεκλεισμένων των θυρών «Komerzbank Arena» και η Βασιλεία το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον. Οι φιλοξενούμενοι, επικρατώντας 0-3 βρίσκονται με το ένα... πόδι στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Το πότε φυσικά θα γίνει ο επαναληπτικό δεν είναι σίγουρο λόγω του κορωνοϊού.

Οσον αφορά στο ματς, ο Κάμπο άνοιξε το σκορ στο 27’ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ και στην επανάληψη οι Μπουά (73’) και Φράι (85’) αποτελείωσαν τους Αετούς στην αντεπίθεση.

Μπασακσεχίρ - Κοπεγχάγη 1-0

Ο Κάρλος Ζέκα και η... παρέα του δεν κατάφεραν να φύγουν με ένα θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της Μπασακσεχίρ στην Τουρκία. Η αλήθεια είναι όμως, ότι οι γηπεδούχοι στο κεκλεισμένων των θυρών γήπεδό τους έδειχναν να είναι σε καλύτερη κατάσταση.

Οι Τούρκοι είχαν αρκετές ευκαιρίες να ανοίξουν από νωρίς το σκορ, είτε με το δοκάρι του Κρίβελι στην έναρξη του ματς, είτε όταν ο Μπα βρέθηκε προ κενής εστίας και αστόχησε. Ο πρώην φορ της Τσέλσι και της Νιούκαστλ, όμως, επανόρθωσε με το πέναλτι που κέρδισε από τον Βαρέλα στο 87’ κι εκτέλεσε ένα λεπτό αργότερα ο Βίτσκα ευστοχώντας και κάνοντας το 1-0.

*Υπενθυμίζουμε ότι τα παιχνίδια Σεβίλλη-Ρόμα και Ιντερ-Χετάφε έχουν αναβληθεί λόγω κορωνοϊού.