Europa League: Αποκλεισμός για ΑΠΟΕΛ, προκρίθηκαν Ρόμα και Γουλβς - iefimerida.gr

Europa League: Αποκλεισμός για ΑΠΟΕΛ, προκρίθηκαν Ρόμα και Γουλβς

Απογοήτευση στον ΑΠΟΕΛ για τον αποκλεισμό στο Europa League
Απογοήτευση στον ΑΠΟΕΛ για τον αποκλεισμό στο Europa League /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Ο ΑΠΟΕΛ είχε χάσει στην Κύπρο από την Βασιλεία και έχασε ξανά απόψε και στην Ελβετία, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από την συνέχεια του Europa League.

Το πέναλτι του Φάμπιαν Φράι στο 38ο λεπτό έκρινε το ματς στο Ζανκτ-Γιίακομπ Παρκ και οι Ελβετοί συνεχίζουν να έχουν εκπρόσωπο στην Ευρώπη, απειλώντας μάλιστα να ρίξουν την Ελλάδα από τη 17η στη 18η θέση της ειδικής βαθμολογίας. Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά ο Τομάς ντε Βινσέντι αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Η Ρόμα είχε νικήσει 1-0 στο Ολίμπικο τη Γάνδη, οι Βέλγοι ωστόσο έβαλαν δύσκολα στους τζαλορόσι. Άνοιξαν το σκορ με το παιδί-θαύμα τους, Τζόναθαν Ντέιβιντ και βρήκαν σκορ… παράτασης. Ο Τζάστιν Κλάιφερτ, ωστόσο, εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μχιταριάν και σκόραρε στο 29ο λεπτό, ισοφάρισε, διώχνοντας τα φαντάσματα και χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα της Αιώνιας Πόλης.

Ο Χόναταν Καλέρι τρόμαξε με το χατ-τρικ τη Γουλβς, αλλά οι λύκοι δεν ήταν δυνατόν να μείνουν εκτός καθώς είχαν νικήσει 4-0 στο πρώτο ματς. Ο Αργεντινός πέτυχε και τα τρία γκολ της Εσπανιόλ, η αγγλική ομάδα βρήκε όμως δυο γκολ στη Βαρκελώνη με τον Ντανιέλ Ποντένσε να δίνει ασίστ στο δεύτερο γκολ.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων του Europa League

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των σημερινών πρώτων αγώνων:

• Βασιλεία - ΑΠΟΕΛ [3-0] 1-0 (38' πεν. Φράι)
  • Γάνδη - Ρόμα [0-1] 1-1 (25' Ντέβιντ / 29' Κλάιφερτ)
  • Εσπανιόλ - Γουλβς [4-0] 3-2 (16', 57' πεν., 90+1' Καλέρι / 22' Τραορέ, 79' Ντόχερτι)
  • ΛΑΣΚ Λιντς - Άλκμααρ [1-1] 2-0 (44' πεν., 50' Ράγκουτς)
  • Μάλμε - Βόλφσμπουργκ [1-2] 0-3 (43' Μπρέκαλο, 65' Γκέρχαρτ, 69' Ζοάο Βίκτορ)
  • Μπασακσεχίρ - Σπόρτινγκ [1-3] 4-1 (31' Σκρτελ, 45' Άλεκσιτς, 90+2', 119' Βίστσα / 68' Βιέτο) ΠΑΡΑΤΑΣΗ
  • Πόρτο - Λεβερκούζεν [1-2] 1-3 (65' Μαρεγκά / 10' Αλάριο, 50' Ντεμίρμπαϊ, 58' Χάβερτς)

Με μαύρο οι ομάδες που συνεχίζουν στους «16» του Europa League.