Europa League: Διπλά πρόκρισης για Γιουνάιντεντ, Βιγιαρεάλ και Ρόμα -Η Σλάβια πήρε ισοπαλία στην έδρα της Αρσεναλ - iefimerida.gr

Ο Φερνάντες πανηγυρίζει με συμπαίκτη του
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι με το ενάμισι πόδι στα ημιτελικά του Europa League / Φωτογραφία: AP

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο στους πρώτους αγώνες των προημιτελικών του Europa League. Τρεις από αυτούς έφυγαν με τη νίκη, ενώ η τέταρτη, η Σλάβια Πράγας, κατάφερε στο φινάλε να αποσπάσει ισοπαλία από την Αρσεναλ.

Οι Τσέχοι κατάφεραν να περιορίσουν τους Λονδρέζους, ωστόσο στο 86’ ο Πέπε άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Από μια στημένη φάση ωστόσο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Χολς πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με κοντινή κεφαλιά έγραψε το τελικό 1-1.

Στο Αμστερνταμ η Ρόμα βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο από τον Αγιαξ με γκολ του Κλάεσεν (39’), με τον Τάντιτς να αστοχεί σε πέναλτι στο 53’. Αυτό το πλήρωσαν οι Ολλανδοί που είδαν τους Ρωμαίους να κάνουν την ανατροπή και να κερδίζουν με 2-1 χάρη σε γκολ των Πελεγκρίνι (57’) και Ιμπάνες (87’).

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης κερδίζοντας την Γρανάδα με 2-0 εκτός έδρας χάρη σε τέρματα των Ράσφορντ (31’) και Φερνάντες (90+1’ πεν.), ενώ και η Βιγιαρεάλ απέδρασε με νίκη από την έδρα της Ντιναμό Ζάγκρεμπ χάρη σε γκολ του Μορένο (44’ πεν.)

Europa League: Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων στα προημιτελικά

• Αγιαξ – Ρόμα 1-2
  • Αρσεναλ – Σλάβια Πράγας 1-1
  • Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Βιγιαρεάλ 0-1
  • Γρανάδα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2