Euroleague: Ο Παναθηναϊκός πάτησε... γκάζι στην 3η περίοδο και ισοπέδωσε τη Ζαλγκίρις με 89-65 - iefimerida.gr

Παναθηναϊκός-Ζαλγκίρις, Euroleague
Παναθηναϊκός-Ζαλγκίρις, Euroleague / Φωτογραφία: ΙΝΤΙΜΕ

Ο Παναθηναϊκός «ξύπνησε» στην τρίτη περίοδο και έβαλε τις βάσεις για την ευρεία νίκη κόντρα στη Ζαλγκίρις με σκορ 89-65, για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Με απόλυτο οδηγό σε άμυνα και επίθεση τον… εξωπραγματικό Πάρις Λι το «τριφύλλι» συνέτριψε τους φιλοξενούμενους βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 8-13, δίνοντας τέλος στο σερί νικών των Λιθουανών (μετρούσε 5 νίκες) και στερώντας τους την ευκαιρία να πατήσουν τετράδα (έχουν πλέον ρεκόρ 12-9).

Από το -15 του ημιχρόνου (27-42) και τις αποδοκιμασίες, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε στην επανάληψη την απόλυτη αποθέωση. Με ιθύνοντα νου του «πράσινου» ξεσπάσματος τον Πάρις Λι (σημείωσε τους 22 από τους 24 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο) και τα τρίποντα να πέφτουν… βροχή (9/11 από τα 1/8 του πρώτου μέρους) το «τριφύλλι» πάτησε γκάζι από την τρίτη περίοδο και δεν κοίταξε πίσω.

Όσο μάλιστα εντυπωσιακή ήταν η παραγωγικότητα του, άλλο τόσο ήταν και η άμυνα του, η οποία περιόρισε τους Λιθουανούς στους 23 πόντους στην επανάληψη, έχοντας δώσει τέλος στην κυριαρχία τους στη ρακέτα.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65