Euroleague: Τέταρτη νίκη του Παναθηναϊκού, με πάθος και ψυχή 73-71 τη Ζαλγκίρις - iefimerida.gr

Euroleague: Τέταρτη νίκη του Παναθηναϊκού, με πάθος και ψυχή 73-71 τη Ζαλγκίρις

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Ζαλγκίρις για την 8η αγωνιστική της Euroleague
Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Ζαλγκίρις για την 8η αγωνιστική της Euroleague / Φωτογραφία: Intime-ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Την τέταρτη νίκη του στη regular season της Euroleague 2023-24 πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, που επιβλήθηκε με 73-71 της Ζαλγκίριας στο ΟΑΚΑ.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι «πράσινοι» του Εργκίν Αταμάν βελτίωσαν το ρεκόρ τους στη διοργάνωση σε 4-4 (νίκες-ήττες), ενώ ανάγκασαν την ομάδα του Κάουνας στην 5η της ήττα (ρεκόρ 3-5).

Η ελληνική ομάδα απέφυγε με αυτόν τον τρόπο την τρίτη εντός έδρας ήττα της, ενώ επέκτειναν το αρνητικό τους σερί σε 4 ήττες.

Euroleague: «Πράσινη» επικράτηση στις λεπτομέρειες, μετά από 18 εναλλαγές στο προβάδισμα

Ο Παναθηναϊκός… παρασύρθηκε από το πρώτο τζάμπολ στον χαμηλό ρυθμό που του επέβαλε η καλά διαβασμένη Ζαλγκίρις, οι βολές (18/31) αποτέλεσαν «αχίλλειο πτέρνα» της ομάδας του Αταμάν και μοιραία το παιχνίδι έγινε αμφίρροπο με συνολικά 18 εναλλαγές στο προβάδισμα.

Ωστόσο, τα 7 περισσότερα λάθη των φιλοξενούμενων (23 έναντι 16 του «τριφυλλιού»), έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους γηπεδούχους να βγάζουν στα 4" για τη λήξη μια εξαιρετική άμυνα και ενώ είχε προηγηθεί το λάθος του Έβανς.

Πρωταγωνιστής της επίθεσης για τον Παναθηναϊκό ήταν και πάλι ο Ντίνος Μήτογλου με 19 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Κώστας Σλούκας και 13 πέτυχε ο Ματίας Λεσόρ. Από τη Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Ρόλαντ Σμιτς με 15 πόντους, εκ των οποίων τους 12 στην τέταρτη περίοδο.

Euroleague: Παιχνίδι για γερά νεύρα στο ΟΑΚΑ με τελικό νικητή τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε 3,5 λεπτά για να ανοίξει το σκορ και έτσι βρέθηκε με το… καλησπέρα σε μειονεκτική θέση, ακολουθώντας στο σκορ μέχρι το 13-15 στο 10ο λεπτό.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν δίχως νεύρο και με την περιφερειακή άμυνα τους εκτός λειτουργίας, είδαν τον Μήτρου-Λονγκ να τους τιμωρεί από τα 6,75 μέτρα και με δύο κολλητά τρίποντα να γράφει το 29-36 στο 18'. Ωστόσο, ένα ξέσπασμα επανέφερε τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής, ωστόσο οι 8/17 ελεύθερες βολές στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφεραν να τους στείλουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα (36-39).

Με τους Σλούκα (1 τρίποντο) και Μήτογλου (2 τρίποντα) να προσπαθούν να αφυπνίσουν το «τριφύλλι» από τα 6,75 μέτρα, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε στο 25' με 47-46, αλλά μετρώντας και πάλι διαδοχικά λάθη δεν μπόρεσε να οικοδομήσει μία διαφορά ασφαλείας μέχρι το 30' (53-52).

Με την εκκίνηση του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Σμιτς εξελίχθηκε προσωρινά σε άσο στο μανίκι του τεχνικού της Ζαλγκίρις, σημειώνοντας 12 πόντους μέχρι το 35' για το προβάδισμα των Λιθουανών με 62-64.

Εν αντιθέσει με το πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός βρήκε την απαιτούμενη ψυχραιμία από τις βολές στον… επίλογο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι τα 21" για τη λήξη, όταν Σλούκας και Λεσόρ δεν λάθεψαν και με 4/4 από τη γραμμή της... φιλανθρωπίας διαμόρφωσαν το 71-68.

Ο Καζίς Μακσβίτις πήρε τάιμ άουτ και ακολούθως ο Μάνεκ εκτέλεσε άμεσα από τα 6,75 μέτρα για την ισοφάριση στα 13". Στη συνέχεια ο Σλούκας στήθηκε και πάλι στη γραμμή των βολών, αλλά μέτρησε 1/2 (72-71). Οι Λιθουανοί πήραν το ριμπάουντ, αλλά ο Έβανς υπέπεσε σε λάθος, με τους Γκραντ και Γκριγκόνις να «ασφαλίζουν» τη νίκη με την άμυνα τους.

Παναθηναϊκός - Ζαλγκίρις 73-71

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 4, Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 16 (1), Γκραντ 10 (1), Ναν, Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 7 (1), Μήτογλου 19 (4), Μαντζούκας 2

Ζαλγκίρις Κάουνας (Καζίς Μακσβίτις): Έβανς 6, Μήτρου-Λονγκ 6 (2), Λεκάβιτσους, Χέιζ 8, Σμιτς 15 (4), Μπιρούτις 9, Ντιμσά 9 (1), Μάνεκ 6 (2), Μπουτκέβιτσους 10 (1), Ουλάνοβας 2

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 36-39, 53-52, 73-71