Euroleague: «Ένεση» ψυχολογίας για τον Παναθηναϊκό ενόψει Ολυμπιακού, νίκη 86-76 επί της Μπάγερν Μονάχου - iefimerida.gr

Νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μπάγερν Μονάχου για την 31η αγωνιστική της Euroleague
Νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μπάγερν Μονάχου για την 31η αγωνιστική της Euroleague / Φωτογραφία: Intime-ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Ο Παναθηναϊκός υποχρέωσε την Μπάγερν Μονάχου στην τέταρτη διαδοχική ήττα της στη Euroleague, έφτασε τις 11 νίκες και τονώθηκε πνευματικά και ψυχολογικά ενόψει Ολυμπιακού.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν 86-76 των Βαυαρών στο ΟΑΚΑ, για την 31η αγωνιστική της Euroleague, με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν πλέον με ρεκόρ 11-20 (νίκες-ήττες). Ταυτόχρονα, πήραν ένα αποτέλεσμα που τους στέλνει με καλύτερη διάθεση στο ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων» που ακολουθεί στο ΣΕΦ (31/3, 21:30), στο κλείσιμο της «διαβολοβδομάδας».

Απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης, με τον Έλληνα διεθνή σέντερ να ολοκληρώνει τον αγώνα με ρεκόρ σε πόντους (23), σύστημα αξιολόγησης (40), να σημειώνει νταμπλ-νταμπλ και να προσθέτει 11 ριμπάουντ στη στατιστική του.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός βράβευσε τη γυναικεία ομάδα μπάσκετ του «τριφυλλιού» για την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας την Κυριακή (26/3). Η βράβευση έγινε από τον πρόεδρο της ΚΑΕ, Βασίλη Παρθενόπουλο, με «πράσινες» να αποθεώνονται από τον κόσμο που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ.

Euroleague: Ένα ξέσπασμα στην αρχή της επανάληψης έφερε τη νίκη για τον Παναθηναϊκό

Με τα αμυντικά αντανακλαστικά του Παναθηναϊκού να μην λειτουργούν στην πρώτη περίοδο και να μην ακολουθούν την… ορεξάτη επίθεση, την οποία οδηγούσε ο Παπαγιάννης (11 πόντοι), οι Βαυαροί των πολλών προβλημάτων σήκωσαν κεφάλι στο σκορ στο 7' (14-15) και έμειναν στη θέση του οδηγού μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (21-27).

Ωστόσο, η «πράσινη» αντίδραση δεν άργησε να έρθει και βελτιώνοντας την άμυνά της, η ελληνική ομάδα απάντησε με επιμέρους σκορ 14-3 για το προσπέρασμα (35-30 στο 14') και την οικοδόμηση στη συνέχεια μίας διψήφιας διαφοράς (43-33 στο 18'), απόρροια της κυριαρχίας του στη ρακέτα. Ωστόσο, το ημίχρονο έκλεισε μόλις στο +5 για τον Παναθηναϊκό (48-43).

Έχοντας βρει ρυθμό και από τα 6,75 μέτρα, τη στιγμή που η άμυνα έκανε σωστά τη δουλειά της, ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά στο 23' στο +13 (56-43), ενώ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +17 (71-54), δίνοντας ρεσιτάλ και στο κομμάτι της δημιουργίας.

Ένα… νεκρό διάστημα 5 λεπτών έδωσε στην Μπάγερν την ευκαιρία να πιστέψει στην ανατροπή, όταν μέτρησε διαδοχικά τρίποντα και με επιμέρους σκορ 3-12 μείωσε σε 74-67 στο 35', αλλά μέχρι εκεί… Η επιστροφή του Παπαγιάννη στο παρκέ επανέφερε την τάξη, με τον Έλληνα διεθνή σέντερ να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι και να σφραγίζει τη νίκη των «πράσινων».

Παναθηναϊκός - Μπάγερν Μονάχου 86-76

Παναθηναϊκός (Χρήστος Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 4 (1), Λι 10 (2), Παπαγιάννης 24 (3), Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 5 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 4, Τόμας 12 (3), Μπέικον 4, Γκριγκόνις 8 (1), Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 5

Μπάγερν Μονάχου (Αντρέα Τρινκιέρι): Βάιλερ - Μπαμπ 12 (2), Γουόλντεν 8 (2), Σίλι 9, Γκιφάι 7, Μπόνγκα 5 (1), Λούτσιτς 6, Ομπστ 12 (4), Τσίπσερ 3 (1), Βίμπεργκ 3 (1), Γκιλέσπι, Τσίταμ 11

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 48-43, 71-54, 86-76