Euroleague: Μεγάλη νίκη (81-63) του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ - iefimerida.gr

Euroleague: Μεγάλη νίκη (81-63) του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ

Φάση από το ματς Παναθηναϊκός-Μακάμπι Τελ Αβίβ
Φάση από τον αγώνα Παναθηναϊκός-Μακάμπι Τελ Αβίβ / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: INTIMENEWS

Σπουδαία νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Euroleague.

Απολαυστικός (αμυντικά) ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο δεκάλεπτο, δέχθηκε μόλις 8 πόντους και επιβλήθηκε εν τέλει με +18 της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Οι «πράσινοι» κάλυψαν και το -8 της ήττας στη Menora Mivtachim Arena, μείωσαν τη διαφορά από την «ομάδα του λαού» στη μία νίκη και μπορούν πλέον -για λόγους γοήτρου και μόνο- να σκέφτονται ότι προλαβαίνουν να τη βάλουν από κάτω στην κατάταξη στο φινάλε της regular season.

Ο Παναθηναϊκός εξαργύρωσε απόψε το αμυντικό «στραγγάλισμα» του πρώτου δεκαλέπτου, όταν περιόρισε τη Μακάμπι σε 9 πόντους, αλλά και την ψυχραιμία που επέδειξε στην τρίτη περίοδο, μετά την εντυπωσιακή επιστροφή των Ισραηλινών στη διεκδίκηση της νίκης (58-55 στο 30'). Μία ψυχραιμία που μεταφράστηκε σε νέο αμυντικό ρεσιτάλ στον... επίλογο, κρατώντας τους φιλοξενούμενους στους 8 πόντους και μετατρέποντάς τους σε... σάκο του μποξ μέχρι το τελικό 81-63.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου οδήγησε την επίθεση του Παναθηναϊκού και με 20 πόντους κάλυψε το κενό του Νεμάνια Νέντοβιτς στην επίθεση. Εξαιρετικός ο Άαρον Γουάιτ (15π.) του πρώτου ημιχρόνου, όπως επίσης και οι διψήφιοι Μάριο Χεζόνια (12π.) και Ντίνος Μήτογλου (12π.).

Από τους Ισραηλινούς, ο Σκότι Ουίλμπεκιν ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση (14π.).

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ, Παπαγιάννης 8 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 20 (4/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χεζόνια 12 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης, Γουάιτ 15 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 12 (4/6 δίποντα, 4/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπέντιλ 4 (1/6 σουτ, 2/2 βολές), Σαντ Ρος 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5 (1/6 σουτ, 2/2 βολές), Γουίλμπεκιν 14 (4/9 τρίποντα), Τζόουνς 6 (3/10 σουτ), Καλοϊάρο 4, Χάντερ 1 (0/4 δίποντα, 1/2 βολές), Κοέν 4, Κάσπι 2, Ντόρσει 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ντιμπαρτολομέο 9 (3), Μπλέιζερ, Μπέντερ, Ζίζιτς 9 (8 ριμπάουντ)