Euroleague: Ατσάλινος Παναθηναϊκός κόντρα στην Αρμάνι -Νίκησε στην παράταση με μεγάλη ανατροπή - iefimerida.gr

Σπουδαία νίκη του Παναθηναϊκού επί της Αρμάνι Μιλάνο για τη 12η αγωνιστική της Euroleague / Φωτογραφία: Intime-ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε ψυχή και πείσμα κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη 90-77, στην παράταση και έπειτα από μια μεγάλη ανατροπή, για τη 12η αγωνιστική της Euroleague.

Το «τριφύλλι» αψήφησε τα νεκρά διαστήματα της κανονικής διάρκειας και εξαργυρώνοντας την αποφασιστικότητα του Ντουέιν Μπέικον και τη μαχητικότητα του Πάρις Λι, έστειλε τον αγώνα στην παράταση (72-72). Εκεί «μίλησε» η άμυνα των παικτών του Ντέγιαν Ράντονιτς, με αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα όχι μόνο να φτάσει στη νίκη, αλλά να το κάνει και με εντυπωσιακό τρόπο.

Με αυτόν τον τρόπο διευρύνθηκε το «πράσινο» σερί στις 4 νίκες. Έτσι, ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε σε 6-6 (νίκες-ήττες) το ρεκόρ του και μπήκε σε τροχιά πρόκρισης, ενώ παράλληλα υποχρέωσε τους ουραγούς Ιταλούς στην 8η διαδοχική ήττα τους και 9η στο σύνολο (ρεκόρ 3-9).

Απόλυτος πρωταγωνιστής για το «τριφύλλι» ήταν ο Μπέικον, ο οποίος σημείωσε career high με 31 πόντους και 28 βαθμούς στο index. Ο Αμερικανός κράτησε «όρθια» την ελληνική ομάδα ακόμη κι όταν βρέθηκε στο -15 στην κανονική διάρκεια, βρίσκοντας στο κομβικότερο σημείο στήριξη από τον Λι, που επίσης έκανε ρεκόρ καριέρας στη Euroleague με 22 πόντους. Μάλιστα, έβαλε στα στατιστικά του και την πολύτιμη ασίστ στον Παπαγιάννη, με την οποία ο Έλληνας σέντερ έστειλε το ματς στην παράταση.

Οι «πράσινοι», οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τους Νέιτ Γουόλτερς (ίωση) και Μάριους Γκριγκόνις (οσφυαλγία), ενώ έχασαν στο δεύτερο μέρος και τον Λευτέρη Μποχωρίδη (τραυματίστηκε στον αστράγαλο), καλοβλέπουν πλέον την οκτάδα, ενώ η Αρμάνι που ταξίδεψε… μισή στην Αθήνα (έλειπαν Λουίτζι Ντατόμε, Κέβιν Πάνγκος, Σαβόν Σιλντς και Στέφανο Τόνουτ), παρέμεινε στον βυθό της κατάταξης και δεν ελπίζει σε πολλά.

Euroleague: Μπήκε άσχημα στο παιχνίδι, αλλά κατάφερε να το γυρίσει

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» στην πρώτη περίοδο τα ελλιπέστατα αμυντικά αντανακλαστικά και τα απογοητευτικά ποσοστά από τα 6,75 μέτρα (1/6 τρίποντα), με την Αρμάνι να παίρνει το προβάδισμα από το πρώτο τζάμπολ και στο 6' να ξεφεύγει για πρώτη φορά με +6 (8-14). Οι φιλοξενούμενοι ήλεγξαν τον ρυθμό και χωρίς να απειληθούν έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +9 (13-22).

Με την Αρμάνι να μαζεύει το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο και να βρίσκει και λύσεις από τα 6.75, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε αρχικά στο 12' στο -11 (14-25) και στο 15' στο -14 (17-31).

Ωστόσο, με τον Μπέικον να ανεβάζει στροφές και να σημειώνει στη δεύτερη περίοδο τους 11 από τους 20 πόντους των «πράσινων» σε αυτό το διάστημα, το «τριφύλλι» μάζεψε τη διαφορά και στο 19' βρέθηκε στο -6 (33-39), μετά από τρίποντο του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη.

Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού, πάντως, υπέπεσε σε φάουλ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου σε προσπάθεια του Μπάρον από τα 6,75 μέτρα, στέλνοντας τον Αμερικανό στη γραμμή των βολών, όπου χωρίς να λαθέψει διαμόρφωσε το 33-42 του 20λεπτου, επαναφέροντας την… ησυχία στο στρατόπεδο της ιταλικής ομάδας.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με το… καλησπέρα της τρίτης περιόδου με σερί 4-0 (37-42 στο 12'), αλλά τα τρία κολλητά τρίποντα (2 Καμπαρό, 1 Μήτρου-Λονγκ) της Αρμάνι έδωσαν ώθηση στην ιταλική ομάδα για επιμέρους σκορ 2-11, γράφοντας το 39-53 στο 25'.

Η διαφορά έφτασε ακόμη και το +15 (40-55) πριν ο Παναθηναϊκός βρει λύσεις από το τρίποντο και με ενεργοποιημένη την άμυνα του μειώσει σε 52-57. Ωστόσο, η Αρμάνι είχε έτοιμη… απάντηση στην εκπνοή του δεκαλέπτου για το 52-59 στο 30'.

Ο Παναθηναϊκός είδε την Αρμάνι να εξασφαλίζει γρήγορα μία νέα διψήφια διαφορά (54-64 στο 32'), αλλά με δικό του σερί 9-0 μείωσε σε απόσταση αναπνοής (63-64), επιστρέφοντας στη διεκδίκηση της νίκης.

Δύο κακές άμυνες, όμως και η ευστοχία των φιλοξενούμενων από τα 6,75 μ. (2 τρίποντα, 1 Χολ, 1 Ντέιβις) έβαλαν την Αρμάνι και πάλι σε απόσταση ασφαλείας (64-70 στο 36').

Ένα νέο «πράσινο» ξέσπασμα με πρωταγωνιστή από το τρίποντο τον Μπέικον αναπτέρωσε τις ελπίδες του Παναθηναϊκού (70-72 στο 38'), ενώ μετά από διαδοχικές χαμένες επιθέσεις και από τις δύο ομάδας, ο Λι ύψωσε στον Παπαγιάννη με τον Έλληνα σέντερ να καρφώνει και να ισοφαρίζει στα 8.4" για τη λήξη (72-72).

Η εξαιρετική άμυνα του Π. Καλαϊτζάκη στον Καμπαρό, οδήγησε τον τελευταίο σε επιθετικό φάουλ στα 3.2", αλλά ο Μπέικον δεν ευστόχησε στο νικητήριο σουτ…

Στην παράταση, ο Μπέικον συνέχισε τις… εκτελέσεις και με 4 σερί προσωπικούς πόντους χάρισε στον Παναθηναϊκό -για πρώτη φορά- το προβάδισμα με 78-75 στο 43". Μία άμυνα του Πονίτκα (κέρδισε επιθετικό από τον Μήτρου-Λονγκ) και 2/2 βολές του Λι «έγραψε» το 80-75, ενώ ο Μπέικον από τα 6.75 σφράγισε τη νίκη του Παναθηναϊκού (83-75) στα 33" για τη λήξη.

Παναθηναϊκός - Αρμάνι Μιλάνο 90-77 (παράταση -κ.α. 72-72)

Παναθηναϊκός (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 5 (1), Λι 22 (2), Παπαγιάννης 7 (1), Γουίλιαμς 9, Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 31 (2), Πονίτκα 8 (1), Γκουντάιτις 6.

Αρμάνι Μιλάνο (Έτορε Μεσίνα): Ντέιβις 13 (1), Λουγουαγού-Καμπαρό 15 (3), Μήτρου-Λονγκ 16 (3), Μέλι 7, Ρίτσι, Χολ 7 (1), Μπαλντάσο, Χάινς 8.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-42, 52-59, 72-72 (κ.α.), 90-77 παρ.