Euroleague: Ξέσπασε ο Παναθηναϊκός, κέρδισε 92-69 την Αλμπα Βερολίνου - iefimerida.gr

Euroleague: Ξέσπασε ο Παναθηναϊκός, κέρδισε 92-69 την Αλμπα Βερολίνου

Φάση από το Παναθηναϊκός-Αλμπα Βερολίνου
Φάση από το Παναθηναϊκός-Αλμπα Βερολίνου / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: INTIMENEWS

Μετά από σερί αρνητικών αποτελεσμάτων, ο Παναθηναϊκός ξέσπασε και νίκησε με 92-69 την Αλμπα Βερολίνου στο κλειστό του ΟΑΚΑ, για τη 15η αγωνιστική της Euroleague.

Μετά από δύο σερί ήττες, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρήκε τον τρόπο να... χαμογελάσει στο ΟΑΚΑ. Το «τριφύλλι» στηρίχθηκε στην ευστοχία από την περιφέρεια στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη απέναντι στην Άλμπα (92-69), βάζοντας τέλος στο αήττητο τεσσάρων αγώνων της γερμανικής ομάδας.

Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα είχαν 7/11 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο απέναντι στην άμυνα ζώνης του Αΐτο Ρενέσες, με μπροστάρη τον Νεμάνια Νέντοβιτς, κι έφτασαν έτσι στην τελική επικράτηση στο γήπεδό τους.

Παναθηναϊκός-Αλμπα Βερολίνου 92-69

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παπαγιάννης 12 (4/8 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης (4 ασίστ), Παπαπέτρου 22 (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Φόστερ 9 (3/4 τρίποντα), Νέντοβιτς 13 (3/9 τρίποντα), Γουάιτ 9 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 2, Μπεντίλ 5, Σαντ Ρος 13 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Λο 8 (2/6 τρίποντα), Σίβα 11 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκιφάι 13 (3/6 τρίποντα), Μάτισεκ 8 (2), Σνάιντερ 3 (1), Νίκιτς, Ολνίντε 9 (1), Τίμαν 3 (1/8 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γκρέιντζερ 3 (1/6 σουτ, 2 ριμπάουντ), Σίκμα 11 (5 ριμπάουντ)