Euroleague: Ψυχρολουσία στο φινάλε για τον Ολυμπιακό -«Χαρακίρι» και ήττα από τη Ρεάλ [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Ρεάλ στον τελικό της Euroleague
Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Ρεάλ στον τελικό της Euroleague / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 79-78 στον μεγάλο τελικό του Κάουνας και έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει για 4η φορά τη Euroleague.

Σε ένα παιχνίδι που φαινόταν να έχει στα χέρια του, ο Ολυμπιακός έχασε την κούπα της Euroleague 2022-23. Ή, για την ακρίβεια, την πήρε η Ρεάλ, που έκανε στο τέλος την ανατροπή.

Με ένα απίθανο καλάθι του Σέρχιο Γιουλ 3,2 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, οι Μαδριλένοι πήραν προβάδισμα, το οποίο δεν μπόρεσε να ανατρέψει ο Κώστας Σλούκας με την τελευταία επίθεση, αλλά αυτήν τη φορά δεν κατάφερε να βρει το buzzer beater, όπως είχε κάνει στην Κωνσταντινούπολη.

Με αυτόν τον τρόπο η ισπανική ομάδα αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για 11η φορά στην ιστορία της, δικαιολογώντας τον τίτλο της «βασίλισσας».

Η τρομερή μπασκετική παράσταση του Σάσα Βεζένκοβ (29 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), η απίθανη εμφάνιση του Αϊζέια Κάναν (21 πόντοι με 5/6 τρίποντα), αλλά και οι 14 πόντοι του Σακίλ Μακ Κίσικ δεν έφταναν για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που δεν βρήκε πολλά από τους υπόλοιπους παίκτες του.

Ο Τόμας Γουόκαπ έμεινε άποντος (0/5 τρίποντα) σε όλο το Final-4, ο Σλούκας είχε 6 πόντους από 7 σουτ και κάποιες κρίσιμες χαμένες βολές και στο τέλος έγινε ο μοιραίος, ενώ ο Μουσταφά Φαλ, ο Τζόελ Μπολομπόι και ο Ταρίκ Μπλακ δεν κατάφεραν να βάλουν «φρένο» στον εκπληκτικό Βάλτερ Ταβάρες, ο οποίος σε αρκετά σημεία του ματς έπαιζε μόνος του τους Πειραιώτες.

Δίκαια, λοιπόν, ο σέντερ από το Πράσινο Ακρωτήρι (13 πόντοι και 10 ριμπάουντ) αναδείχθηκε MVP του Final-4, παρότι ο Βεζένκοφ ήταν με διαφορά ο καλύτερος -βάσει και στατιστικής- στο παρκέ.

Άξιοι συμπαραστάτες για τον Ταβάρες ήταν ο ηγετικός Σέρχιο Ροντρίγκεθ, που έκανε εμφάνιση για σεμινάριο (15 πόντοι και 9 ασίστ), ο Μάριο Χεζόνια (12 πόντοι) που κράτησε «όρθιους» τους Μαδριλένους με μεγάλα σουτ στο πρώτο μέρος, ο Φαμπιάν Κοζέρ με 11 πόντους και 3 πολύ κομβικά τρίποντα. Φυσικά, από την εξίσωση δεν μπορεί να βγει ο Γιουλ, που πήρε την τελευταία επίθεση της ομάδας του και ευστόχησε, παρότι ο Φαν ήταν... κρεμασμένος επάνω του.

Τελικός Euroleague: Η Ρεάλ «έσβησε» το +12 στο ξεκίνημα του Ολυμπιακού και δεν τα παράτησε στο -6 2:13 πριν τη λήξη

Ο Ολυμπιακός είχε προσπεράσει με +12 (24-12), πραγματοποιώντας ιδανικό ξεκίνημα με τρίποντα από Κάναν και Κώστα Παπανικολάου, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης επέβαλε τον ρυθμό της στη 2η περίοδο προσπέρασε με +5 (40-45) και μετά το 45-45 του ημιχρόνου, το ματς φαινόταν ότι θα οδηγηθεί σε θρίλερ.

Αν και το σύνολο του Μπαρτζώκα προηγήθηκε με 6 (78-72) στα 2:13 πριν τη λήξη από δίποντο του Κάναν, ο Σέρχι Ροντρίγκεθ απάντησε με 5 δικούς του πόντους (78-77) και ο Γιουλ εξελίχθηκε στον άνθρωπο του αγώνα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έγινε η πρώτη ισπανική ομάδα που κατακτά το τρόπαιο μετά από νίκη της σε clasico στον ημιτελικό της διοργάνωσης. Στους πέντε ημιτελικούς που είχαν προηγηθεί ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης στη Euroleague, ποτέ ξανά δεν είχε κτακτήσει τον τίτλο η νικήτρια.

H εξέλιξη του ματς στο Κάουνας

Με τους Ουόκαπ, Κάναν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ ξεκίνησε στον τελικό ο Ολυμπιακός. Η Ρεάλ είχε στην πρώτη πεντάδα τους Ουίλιαμς-Γκος, Μούσα, Χάνγκα, Εντιαγέ και Ταβάρες.

Με τρία διαδοχικά τρίποντα «έσπασε» τη ζώνη της Ρεάλ Μαδρίτης η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με το… καλημέρα, πραγματοποιώντας εξαιρετικό ξεκίνημα μετά το τζάμπολ. Τα δύο πρώτα δια χειρός Αϊζάια Κάναν και το τρίτο από τον Κώστα Παπανικολάου. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μπει με ενέργεια και με καλό passing game έβρισκαν τον ελεύθερο παίκτη. Ο Βεζένκοφ με 5 δικούς του σερί πόντους έδωσε αέρα 5 πόντων με 14-9, αλλά στην επόμενη φάση ο Φαλ χρεώθηκε με το δεύτερο φάουλ, αφού είχε δύσκολη αποστολή απέναντι στον θηριώδη Ταβάρες και στη θέση του πέρασε ο Μπόλομποϊ.

Το +9 (19-10) των Πειραιωτών από το τρίτο εύστοχο τρίποντο του Κάναν και δίποντο του Βεζένκοφ μετετράπη σύντομα σε +12, αφού ο Παπανικολάου ευστόχησε σε δεύτερο τρίποντο και ο Βεζένκοφ πέτυχε το επόμενο δίποντο (24-12). Ο Μπόλομποϊ χρεώθηκε και εκείνος με δεύτερο φάουλ μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό και τα νέα ήταν δυσάρεστα για τη front line των Πειραιωτών.

Ήταν σειρά του Μπλακ να πάρει θέση στο «5» απέναντι στον Ταβάρες, την αρχή και το τέλος του παιχνιδιού των Ισπανών. Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα να ανακόψουν τον ρυθμό του Ολυμπιακού, με τη Ρεάλ να μειώνει σε 24-17. Πρώτος σκόρερ των Μαδριλένων σε αυτό το 1ο δεκάλεπτο ήταν ο Ταβάρες (1 φάουλ) με 5 πόντους, αλλά και 5 ριμπάουντ. Η ομάδα του Πειραιά που είχε 7 ασίστ και 0 λάθη είδε τους Βεζένκοφ και Κάναν να έχουν από 9 πόντους και 6 ο Παπανικολάου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο 2ο δεκάλεπτο με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μπλακ. Όμως, σε αυτό το δεκάλεπτο η Ρεάλ κατάφερε να φέρει στα μέτρα της το ματς, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε σετ παιχνίδι. Με τρίποντα από Ροντρίγκεθ και Χεζόνια και τον Ταβάρες να φτάνει τους 9 πόντους (+7 ριμπάουντ), η «βασίλισσα» ισοφάρισε σε 29-29. Ο Χεζόνια πέτυχε 10 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο για τη Ρεάλ (12 στο ημίχρονο), που από το -12 προσπέρασε και με +5 (40-45), αφού οι Κοζέρ, Ράντολφ και Μούσα «χτύπησαν» την ελληνική ομάδα έξω από τα 6,75 μέτρα.

Το κακό για τον Ολυμπιακό ήταν πως και ο τρίτος ψηλός του, ο Μπλακ, χρεώθηκε νωρίς με 2 φάουλ. Αυτός που κράτησε τους Πειραιώτες ήταν ο Σακίελ ΜακΚίσικ. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 10 πόντους σε αυτό το διάστημα με 2/3 τρίποντα και ισοφάρισε σε 45-45 (σκορ ημιχρόνου).

Μούσα και Κάναν είχαν από ένα εύστοχο τρίποντο για κάθε μία ομάδα με την έναρξη της 3ης περιόδου (48-48). Ο Αϊζάια Κάναν αναδεικνυόταν σε παίκτη «κλειδί» του Ολυμπιακού, αφού με έξι ακόμη δικούς του προσωπικούς πόντους και επιμέρους σκορ 9-4 των «ερυθρόλευκων», η ομάδα του Ολυμπιακού προσπέρασε με +5, 57-52. Η αναμέτρηση θα παρέμενε κλειστή, αφού Ροντρίγκεθ και Ουίλιαμς-Γκος ισοφάρισαν σε 59-59. Απαντήσεις έδωσαν ο ΜακΚίσικ και ο Σλούκας (63-59 σκορ 3ης περιόδου), με τον Ρούντι Φερνάντεθ να αστοχεί σε τρίποντο με την εκπνοή.

Με 5 σερί πόντους ο Βεζένκοφ έφερε τον Ολυμπιακό στο +7 (68-61). Όμως, οι Ισπανοί είχαν την απάντηση έξω από τα 6,75 μέτρα, κάθε φορά που έδειχναν ολιγωρία οι παίκτες του Μπαρτζώκα. Ο Κοζέρ με δικό του τρίποντο κράτησε «ζωντανή» τη Ρεάλ (68-64). Και μετά το 71-64 από Σλούκα και ΜακΚίσικ, ο Κοζέρ ξαναχτύπησε, 71-67.

Με «κρύο αίμα» ο MVP της σεζόν, Σάσα Βεζένκοφ είχε και εκείνος το τρίποντο στο... τσεπάκι του για το 74-67. Ο Ροντρίγκεθ έφερε στο -4 την ισπανική ομάδα (74-70). Ακολούθησαν πολλά άστοχα σουτ και λάθη εκατέρωθεν, ο Ροντρίγκεθ σταμάτησε με φάουλ τον Κέιναν σε προσπάθεια για σουτ, με τον Τσους Ματέο να δέχεται τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Βεζένκοφ και Κάιναν είχαν από 1 βολή και έτσι το σκορ πήγε στο 76-70.

Ο Ταβάρες απάντησε 76-72 από την 9η ασίστ του Ροντρίγκεθ στο ματς, για το 78-72 από τον Κέιναν που μετρούσε 21 πόντους! Ο Σέρχι δεν θα τα παράτησε (78-74) και απέμεναν 2 λεπτά. Εκείνος μείωσε και σε 78-77 με τρίποντο για τη Ρεάλ στα 46". Ο Φαλ ήταν άστοχος με τον Ταβάρες να παίρνει το ριμπάουντ και τον Ουόκαπ να σταματά με φάουλ τον Ροντρίγκεθ στα 12".

Ο Μπαρτζώκας απέσυρε τους Σλούκα και Βεζένκοφ, με τους Παπανικολάου και ΜακΚίσικ να μπαίνουν για την άμυνα. Θα ήταν τελικά όμως, ο Σέρχιο Γιουλ που θα πετύχαινε το πιο κρίσιμο και απίστευτο καλάθι στα 3", το οποίο ήταν και το πρώτο του στον αγώνα (με λόμπα και τον Φαλ να του «κρύβει» τη ρακέτα). Εκεί οι Μαδριλένοι πήραν ξανά το προβάδισμα 78-79 με 3,2 δευτερόλεπτα να μένουν στον φωτεινό πίνακα.

Σλούκας και Βεζένκοφ επέστρεψαν στο παρκέ, με τον Έλληνα γκαρντ να παίρνει το τελευταίο σουτ από μέση απόσταση στα 2" και να αστοχεί. Η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Ουίλιαμς-Γκος και η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η πρωταθλήτρια Ευρώπης 2023.

Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης 78-79

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/5 δίποντα, 6 ασίστ, 1 λάθος), Κάναν 21 (2/3 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Λαρεντζάκης, Φαλ (0/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 6 (1/5 τρίποντα), Βεζένκοβ 29 (9/13 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 6 (2/5 τρίποντα), Μπολομπόι 2, Μπλακ, ΜακΚίσικ 14 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές)

Ρεάλ Μαδρίτης (Τσους Ματέο): Γουίλιαμς - Γκος 9 (1/4 τρίποντα), Κοζέρ 11 (3/5 τρίποντα), Ράντολφ 3 (1), Φερνάντεθ 3 (0/3 τρίποντα), Χάνγκα 2, Χεζόνια 12 (2/8 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 15 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Ταβάρες 13 (5/9 δίποντα, 3/4βολές, 10 ριμπάουντ), Γιουλ 2, Εντιαγιέ 3 (1), Μούσα 6 (2/4 τρίποντα), 4 ασίστ)

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-45, 63-59, 78-79