Euroleague: Ο Ολυμπιακός προκάλεσε... ασφυξία στην Εφές στο ΣΕΦ, νίκησε με 75-57 - iefimerida.gr

Ο Ολυμπιακός επικράτησε την Αναντολού Εφές στο ΣΕΦ για τη Euroleague
Ο Ολυμπιακός επικράτησε την Αναντολού Εφές στο ΣΕΦ για τη Euroleague / Φωτογραφία: Intime-ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Με «όπλο» την άμυνα, ο Ολυμπιακός πέρασε ένα ήσυχο βράδυ στο κατάμεστο ΣΕΦ και επικράτησε με 75-57 της Αναντολού Εφές, για την 5η αγωνιστική τηςEuroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν άνετα της τουρκικής ομάδας για να βελτιώσουν το ρεκόρ τους σε 3-2 (νίκες-ήττες), ενώ ταυτόχρονα υποχρέωσαν την αντίπαλό τους στην τρίτη τους ήττα στη σεζόν (ρεκόρ 2-3).

Αυτή η νίκη του Ολυμπιακού είχε την υπογραφή του αρχηγού του, Κώστα Παπανικολάου με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Καθοριστικός ήταν όμως και ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ (μία λιγότερη από τον Παπανικολάου). Ο Πίτερς πρόσθεσε 12 πόντους και 10 ο Κέινααν. Ο Ουόκαπ αν και είχε 0/3 τρίποντα (όπως και οι Λαρεντζάκης, Μπραζντέικις), πρόσφερε 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Χωρίς τους τραυματίες Σακίλ ΜακΚίσικ και τον Λουκ Σίκμα παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός, ωστόσο είχε στο... πλευρό του τον Ντάνιελ Ποντένσε, που πήγε στο ΣΕΦ από το Καραϊσκάκη αμέσως μετά τη νίκη της ποδοσφαιρικής ομάδας του συλλόγου με 2-1 επί της Γουέστ Χαμ.

Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός μπήκε στο ημίχρονο του αγώνα και αποθεώθηκε από τους οπαδούς των Πειραιωτών που έκαναν sold out στο ματς με την Εφές, όπως είχαν κάνει και απέναντι στην Μπαρτσελόνα, για τη 2η αγωνιστική της Euroleague.

Euroleague: Ο Ολυμπιακός έφτασε εύκολα στη νίκη επί της Εφές

Τους Ουόκαπ, Κέινααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα ο Μπαρτζώκας. Με Λάρκιν, Τόμπσον, Κλάιμπερν, Ουίλις και Ζίζιτς μπήκε στο παρκέ η Αναντολού Εφές.

Πίτερς και Τόμπσον ήταν οι πρωταγωνιστές για κάθε ομάδα, με 4 και 5 πόντους αντίστοιχα, έως το 8-5 υπέρ του Ολυμπιακού. Ο προπονητής της Εφές, Ερντέμ Τσαν, έκανε νωρίς αλλαγές για να… μπερδέψει την «ερυθρόλευκη» άμυνα, με τους δύο ψηλούς Πλάις και Τζόουνς να μπαίνουν στη θέση των Ζίζιτς και Ουίλις, στο «5» και στο «4» αντίστοιχα.

Με τον Κέιναν, όμως να υποπίπτει σε δύο λάθη και να έχει δύο άστοχα τρίποντα, ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να ανεβάσει το σκορ… την ώρα που δυστοκία επιθετικά παρουσίαζε και η αντίπαλός του. Ως εκ τούτου, το 8-5 παρέμεινε για περίπου τρία λεπτά στον ηλεκτρινικό πίνακα.

Τους γηπεδούχους… ξεκόλλησε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ (10-5), ο οποίος αντικατέστησε τον Γάλλο διεθνή σέντερ της ομάδας του Πειραιά, Μουσταφά Φαλ. Ο Μπαρτζώκας απέσυρε τον Πίτερς ρίχνοντας στη θέση του τον Μπραζντέικις. Ο Τσαν προέβη σε αλλαγές και στην περιφέρεια με τους Μπεμπουά και Μπράιαντ να περνούν στο παρκέ, αντί των Κλάιμπερν και Τόμπσον.

Ο Γερμανός ψηλός της Εφές, Πλάις, με έφεση στο τρίποντο «τιμώρησε» την ολιγωρία στο μαρκάρισμά του, ευστοχώντας έξω από τα 6,75 μέτρα για το 10-8, για να ισοφαρίσει σε 10-10 αμέσως μετά. Ο Παπανικολάου, με 5 σερί πόντους διαμόρφωσε το 15-12, για να μειώσει στον πόντο 15-14 η Εφές, καθώς ο Ελιτζάια Μπράιαντ έκανε δικό του σερί 4-0. Στο πρώτο καλάθι του στο ματς, ο Κέιναν έδωσε προβάδισμα 3 πόντων (17-14) στους Πειραιώτες στο τέλος της 1ης περιόδου.

Τους Ουίλιαμς-Γκος και Λαρεντζάκη επέλεξε στην πεντάδα για τη 2η περίοδο ο προπονητής του Ολυμπιακού, μαζί με τους Μπραζντέικις, Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ. Οι Πειραιώτες αξιοποίησαν την αστοχία της ομάδας της Κωνσταντινούπολης, για να ξεφύγουν με +10 (26-16) χάρη σε επιμέρους σκορ 9-2 (5 πόντοι ο Ουίλιαμς-Γκος, 2 ο Μπραζντέικις και 2 ο Μιλουτίνοφ).

Ο Φαλ πέρασε στη θέση του Μιλουτίνοφ για να συνεχίζει το αποτελεσματικό μαρκάρισμα στον Ζίζιτς στο «5», δίνοντας ανάσες στον Σέρβο σέντερ του Ολυμπιακού. Και με τον Λαρεντζάκη να σημειώνει τους 4 επόμενους πόντους, η ομάδα του Πειραιά ξέφυγε και με +12 (30-18).

Η Εφές, αδυνατώντας να τροφοδοτήσει τους ψηλούς της, λόγω της καλής άμυνας του Ολυμπιακού επέμενε έξω από τη γραμμή του τριπόντου, από όπου ήταν… τραγικά άστοχη, με 2/15! Την ίδια ώρα άφηνε τον Ολυμπιακό να παίρνει μακρινά σουτ, αλλά και οι Πειραιώτες, με 2/10 δεν αξιοποιούσαν ουσιαστικά τα… δώρα των Τούρκων.

Όχι πως το +10 (32-22) δεν ήταν μια σημαντική διαφορά, αλλά θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερη υπέρ των «ερυθρόλευκων». Ο Κλάιμπερν με τρίποντο μείωσε σε 32-25, για να πάει εν τέλει με +8, στα αποδυτήρια για το ημίχρονο η ελληνική ομάδα, με μία εύστοχη βολή του Φαλ (33-25). Το θετικό ήταν πως οι Πειραιώτες κράτησαν στους 11 πόντους την αντίπαλό τους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός… μασούσε σίδερα, όταν ξανάρχισε ο αγώνας στην 3η περίοδο. Με έξι εύστοχα τρίποντα (2/10 στο ημίχρονο και 8/21 στο 30ό λεπτό) και συγκεκριμένα δύο του Κέινααν, δύο του Πίτερς και από ένα των Παπανικολάου και Ουίλιαμς-Γκος, το σύνολο του Μπαρτζώκα έθεσε τις βάσεις για μια άνετη νίκη.

Αρχικά, η ομάδα του Πειραιά ξέφυγε με +17 (58-41), ενώ το είχε πράξει και λίγο νωρίτερα (55-38). Ο τομέας που έκανε τη διαφορά ήταν τα ριμπάουντ, με τον Μιλουτίνοφ να μαζεύει 4 στο 3ο δεκάλεπτο (μόνο 1 στο πρώτο μέρος). Οι δύο ομάδες μετρούσαν από 20 ριμπάουντ στο πρώτο 20άλεπτο, αλλά 10 λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός είχε 32 και η Εφές 23.

Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων», Παπανικολάου, ήταν η κινητήριος δύναμη με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ στο 30ό λεπτό. Το buzzer beater τρίποντο του Πίτερς, από ασίστ του Κέινααν, ήταν το… κερασάκι στην τούρτα, για το 61-43, για το +18, η μεγαλύτερη διαφορά έως τότε στον αγώνα. Ο σταρ της Εφές, Λάρκιν, μετρούσε μόνο 5 πόντους έως το τέλος της 3ης περιόδου.

Ο Λάρκιν αύξησε σε 8 τους πόντους του με τρίποντο, όταν άρχισε το 4ο δεκάλεπτο (61-46), ενώ ο Πίτερς έκανε το 63-46. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν είχαν πλέον λόγο να πιέζονται να σκοράρουν, όσο απέτρεπαν το σκορ για την αντίπαλό τους. Οι Φαλ, Ουίλιαμς-Γκος και Μιλουτίνουφ διαμόρφωσαν το 75-50.

Ο Τζορζ Πάπας μπήκε στο παρκέ το τελευταίο ενάμισι λεπτό στη θέση του Λαρεντζάκη, όπως και ο νεαρός σέντερ Τανούλης (στο τελευταίο λεπτό αντί του Παπανικολάου) κάνοντας το ντεμπούτο του στη Euroleague και ο χρόνος μετρούσε αντίστροφα για μία δίκαιη νίκη των περσινών φιναλίστ της διοργάωσης (75-57 τελικό σκορ).

Ολυμπιακός - Αναντολού Εφές 75-57

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 4, Ουίλιαμς-Γκος 14 (2), Κέινααν 10 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 4, Πάπας, Φαλ 7, Παπανικολάου 14 (2), Μπραζντέικις 4, Πίτερς 12 (2), Μιλουτίνοφ 6, Τανούλης

Αναντολού Εφές (Ερντέμ Τσαν): Λάρκιν 8(2), Μπεμπουά, Μπράιαντ 10(1), Κλάιμπερν 5 (1), Τόμπσον 9(1), Πλάις 7(1), Γιλμάζ 2, Ουίλις 8(2), Ζίζιτς 6, Τζόουνς 2

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-25, 61-43, 75-57