Euroleague: Νίκη ελπίδας για την οκτάδα για Βαλένθια, 83-76 την Μπάγερν - iefimerida.gr

Euroleague: Νίκη ελπίδας για την οκτάδα για Βαλένθια, 83-76 την Μπάγερν

Οι παίκτες της Βαλένθια χειροκροτούν
Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στα πλέι οφ της Euroleague η Βαλένθια / Φωτογραφία: twitter, Valencia basket club

Τεράστιας σημασίας νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου με 83-76, πέτυχε η Βαλένθια στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της EuroLeague και μπήκε ξανά σε θέση... οκτάδας, προσπερνώντας τη Ζενίτ.

Οι «νυχτερίδες» έπιασαν πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης στο πρώτο ημίχρονο, όταν κι έχτισαν διαφορά 13 πόντων (46-33), όμως έπαθαν... μπλακ-άουτ στην τρίτη περίοδο και με ένα επί μέρους 30-12, η Μπάγερν έφερε τον αγώνα στα μέτρα της, έχοντας ως μπροστάρηδες τον Λούσιτς και τον Σίσκο.

Στην τελευταία περίοδο ο Μάικ Τόμπεϊ, «κουβάλησε» τη Βαλένθια στην πλάτη του και με προσωπικά καλάθια, ανέτρεψε εκ νέου τα δεδομένα, οδηγώντας την ισπανική ομάδα στη μεγάλη νίκη με 83-76 (25-13 το σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο).

Κορυφαίος των νικητών ο Μάικ Τόμπεϊ με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ από την Μπάγερν ο Λούσιτς λίγο έλειψε να πάρει... μόνος του τον αγώνα (20 π., 7 ρ.).

Στη Γαλλία, η Ρεάλ Μαδρίτης «απάντησε» μετά την εντός έδρας ήττα της από την ΤΣΚΚΑ, με ένα πολύ σημαντικό διπλό επί της Βιλερμπάν (74-71) που τη διατήρησε στην 7η θέση, παρότι τα βρήκε... σκούρα για ένα ημίχρονο. Η Βιλερμπάν ήταν πολύ ανταγωνιστική στο πρώτο μισό του αγώνα, βρίσκοντας σκορ απ' τους Νόρις Κόουλ και Ντέιβιντ Λάιτι.

Η «βασίλισσα» άρχισε να... ξυπνάει στην τρίτη περίοδο όταν… ζεστάθηκαν οι Τζέι Σι Κάρολ, Αμπάλντε και Λαπροβίτολα και πήρε κεφάλι στο σκορ στο 25' και κράτησε το προβάδισμά της ως τέλος χάρις στις εύστοχες βολές του Τόμπκινς 10΄΄ πριν το φινάλε και τα άστοχα τρίποντα των Κόουλ και Καουντί στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Κορυφαίος των νικητών ο Αλμπέρτο Αμπάλντε με 14 πόντους (3/3 τριπ.) και 5 ριμπάουντ, έχοντας μεγάλη υποστήριξη απ' τους Τόμπκινς (13 π., 4 ρ.) και Νίκολας Λαπροβίτολα (12 π., 6 ρ., 2 ασ.)

Euroleague: Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

• ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ερυθρός Αστέρας 87-72
  • Εφές – Παναθηναϊκός 85-65
  • Ζαλγκίρις – Μακάμπι 81-88
  • Βιλερμπάν – Ρεάλ 71-74
  • Βαλένθια – Μπάγερν 83-76