Euroleague: Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός, 82-67 την Αλμπα Βερολίνου - iefimerida.gr

Euroleague: Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός, 82-67 την Αλμπα Βερολίνου

Φάση από το Παναθηναϊκός-Αλμπα Βερολίνου
Φάση από το Παναθηναϊκός-Αλμπα Βερολίνου/ Φωτογραφία: intime news

O Παναθηναϊκός προσφέροντας θέαμα στην επίθεση στον… επίλογο του αγώνα με την Άλμπα Βερολίνου επέστρεψε στις νίκες στη Euroleague.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 82-67 της γερμανικής ομάδας, για την 14η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, υποχρεώνονταν την Άλμπα στην ένατη ήττα της.

Η match-up ζώνη του Δημήτρη Πρίφτη στην επανάληψη, περιόρισε την Άλμπα στους 24 πόντους, τη στιγμή που ο Λεωνίδας Κασελάκης σημείωνε ρεκόρ καριέρας σε πόντους στη Euroleague (17π. με 4/4τρ.) και οι Ντάριλ Μέικον (20π., 11ασ.), Γιώργος Παπαγιάννης (14π., 10ρ.) ολοκλήρωναν με νταμπλ νταμπλ. Καταλυτική η προσφορά σε άμυνα και επίθεση του Χάουαρντ Σαντ Ρος (16π.), ενώ ντεμπούτο στη Euroleague σημείωσε ο Νεοκλής Αβδάλας (2π.), ο οποίος έγινε ο νεαρότερος παίκτης στην ιστορία του Παναθηναϊκού στην EuroLeague, σε ηλικία 15 ετών, 10 μηνών και 6 ημερών.

Από την Άλμπα ο Μάρκους Έρικσον με 18 πόντους δεν ήταν αρκετός για την υπέρβαση.

Το ματς Παναθηναϊκός-Αλμπα Βερολίνου

Με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί στην αντίπαλη ρακέτα και τον Κασελάκη να πρωταγωνιστεί στο ρεσιτάλ των «πράσινων» από τα 6.75 (μέτρησε 3/3 τρίποντα από τα 6/12 του «τριφυλλιού» στην πρώτη περίοδο), ο Παναθηναϊκός… παραμέρισε την αδυναμία του στα ριμπάουντ, σηκώνοντας κεφάλι στο σκορ από το πρώτο τζάμπολ. Οι «πράσινοι» ξέφυγαν γρήγορα με +9 (17-8 στο 5΄), ενώ διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 10΄ (30-25).

Ωστόσο, με τη γερμανική ομάδα να μπαίνει «ζεστή» από τα 6.75 στη δεύτερη περίοδο, τιμωρώντας την άμυνα ζώνης του Παναθηναϊκού, οι «πράσινοι» δέχθηκαν ένα επιμέρους σκορ 4-18, βλέποντας την Άλμπα να ξεφεύγει με +9 (34-43). Ωστόσο, με τον Παπαγιάννη να «σκεπάζει» το καλάθι της ελληνικής ομάδας, ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνά του, απαντώντας με σερί 9-0 για το 43-43 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τις δύο ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ… αστοχίας στην τρίτη περίοδο (14-9), ο Παναθηναϊκός εξαργύρωσε την άμυνα των πρώτων πέντε λεπτών, όταν κράτησε τους Γερμανούς στους 2 πόντους, ξεφεύγοντας με +6 (51-45 στο 25΄). Ωστόσο, η «πράσινη» αμυντική και επιθετική καθίζηση, βοήθησε την Άλμπα να πλησιάσει και πάλι σε απόσταση αναπνοής (55-52), χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Ζούσμαν, ο οποίος μέτρησε 0/3 βολές, μετά από φάουλ που του έγινε σε προσπάθεια του από τα 6.75. Στον αντίποδα, ο Πέρι διαμόρφωσε το 57-52 της τρίτης περιόδου.

Με τον Μέικον να διακρίνεται στο κομμάτι της δημιουργίας και της επίθεσης, τη στιγμή που η «πράσινη» άμυνα λειτουργούσε χωρίς… διαλλείματα, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στις αρχές της τέταρτης περιόδου, εξασφαλίζοντας στο 34΄ μία διαφορά 12 πόντων (72-59). Δίχως άγχος πλέον και με τον Πρίφτη να ρίχνει στο παρκέ και τον 15χρονο Νεοκλή Αβδάλα, ο Παναθηναϊκός προσέφερε θέαμα, φτάνοντας άνετα στο τελικό 82-67.

Παναθηναϊκός-Αλμπα Βερολίνου 82-67

Τα δεκάλεπτα: 30-25, 43-43, 57-52, 82-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 4, Μέικον 20 (2), Παπαγιάννης 14, Παπαπέτρου 2, Κασελάκης 17 (4), Γουάιτ 3 (1), Αβδάλας 2, Έβανς 4, Μαντζούκας, Σαντ Ρος 16 (1).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο, Ντα Σίλβα 13, Σμιθ 11 (1), Ντίλοου, Έρικσον 18 (4), Σνάιντερ 3 (1), Ολίντι 5 (1), Τίμαν 5, Μπλατ 9 (3), Ζούσμαν 1, Λάμερς 2.