Euroleague: Ήττα 86-78 για τον Ολυμπιακό στην Καταλονία από την Μπαρτσελόνα -«Λύγισαν» στο τέλος οι Πειραιώτες - iefimerida.gr

Ήττα του Ολυμπιακού από την Μπαρτσελόνα για την 20ή αγωνιστική της Euroleague
Ήττα του Ολυμπιακού από την Μπαρτσελόνα για την 20ή αγωνιστική της Euroleague / Φωτογραφία: © Intime p.a.

Την ήττα με 86-78 από την Μπαρτσελόνα, στην Καταλονία, γνώρισε ο Ολυμπιακός για την 20ή αγωνιστική της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» είδαν το σερί των 4 νικών τους να σταματά στη Βαρκελώνη, με αποτέλεσμα το ρεκόρ τους να υποχωρήσει στο 11-9 (νίκες-ήττες). Αντίθετα, οι «μπλαουγκράνα» πανηγύρισαν τη 14η νίκη τους στη σεζόν (έχουν και 6 ήττες), για να παραμείνουν στην τρίτη θέση.

Κομβικό για τους νταμπλούχους Ελλάδας το ματς που ακολουθεί (12/1) και πάλι επί ισπανικού εδάφους, όπου απέναντι στην Μπασκόνια θα ψάξουν το «διπλό» που θα τους κρατήσει στην εξάδα.

Ο Άλεκ Πίτερς έδωσε ακόμη μία μοναδική παράσταση στην επίθεση, τελειώνοντας τον αγώνα με 22 πόντους και 4/7 τρίποντα, αλλά ο μόνος που έκανε step up και τον ακολούθησε, ήταν ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος με 12 πόντους και 5 ασίστ, καθώς ο Αιζάιαν Κάναν έμεινε στα… ρηχά με 8 πόντους και 0/4 τρίποντα, όπως και ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα στο… μηδέν στην επίθεση.

Ο Τζαμπάρι Πάρκερ αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της Μπαρτσελόνα με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3/5τρ., ενώ κομβικός ήταν ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ. Εξαιρετική παρουσία και από τους Νίκολα Κάλινιτς (13π., 3/6τρ.) και Τόμας Σατοράνσκι (13π., 3/4τρ.), ενώ «κλειδί» για τους Καταλανούς αποδείχθηκε και η κυριαρχία τους στα ριμπάουντ (33 έναντι 23).

Euroleague: Οι λεπτομέρειες στο τέλος του αγώνα της Καταλονίας «πλήγωσαν» τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε στα πρώτα λεπτά την αδυναμία του να περιορίσει τον Πάρκερ, ο οποίος με 11 πόντους μέχρι το 5' και 3/3 τρίποντα, έγραψε το 16-7 στον φωτεινό πίνακα. Οι «ερυθρόλευκοι», πάντως, δεν πανικοβλήθηκαν, μπλόκαραν το γρήγορο ρυθμό των Καταλανών και με τους Κάναν, Πίτερς να εκτελούν από την περιφέρεια μάζεψαν τη διαφορά στους 3 πόντους (23-20), πριν οι Ερνανγκόμεθ και Σατοράνκσι γράψουν το 27-20 στο 10'.

Οι «ερυθρόλευκοι» εξαργύρωσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο τη διάρκεια τους στο αμυντικό κομμάτι, κρατώντας την Μπαρτσελόνα κάτω από τους 20 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ παράλληλα βρήκαν λύσεις στην επίθεση από τον πάγκο. Ο Μπραζντέικις μάλιστα μείωσε από τα 6,75 στο καλάθι τη διαφορά (38-36 στο 18'), ενώ με γκολ-φάουλ του Λιθουανού ο Ολυμπιακός… προσπέρασε με 41-40 στο 19', πριν ο Πάρα διαμορφώσει με τρίποντο το 44-41, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ένα ξέσπασμα της Μπαρτσελόνα, έβαλε και πάλι σε μειονεκτική θέση τον Ολυμπιακό στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου (58-47), ενώ με τον Ερνανγκόμεθ να δίνει ρεσιτάλ στην επίθεση η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +15 στο 27' (69-54). Ο Γκος προσπάθησε με «ενέσεις» στην επίθεση να αφυπνίσει τους «ερυθρόλευκους», αλλά με την άμυνα να δέχεται 31 πόντους, οι Πειραιώτες μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο στο -12 (75-63).

Στο τέλος του αγώνα και ενώ η άμυνα του Ολυμπιακού είχε περιορίσει τους Καταλανούς στους 4 πόντους μέχρι το 36', η ελληνική ομάδα βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής (79-76). Ωστόσο, η επίθεση της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν βρήκε το σουτ που έψαχνε στο επόμενο δίλεπτο, με τους ΜακΚίσικ, Πίτερς και Γκος να τα… σπάνε, πριν ο Ερνανγκόμεθ γράψει το 81-76 με 2/2 βολές.

Στο 1'.30" για τη λήξη ο Κάναν έριξε και πάλι τη διαφορά στο -3 (81-78), αλλά ο Πίτερς μέτρησε έρμπολ στο τρίποντο της ισοφάρισης, με τον Κάλινιτς να σκοράρει (83-78). Στη συνέχεια ο Ερνανγκόμεθ κέρδισε φάουλ, με τον Σατοράνκσι να δίνει στα 32" για τη λήξη με τρίποντο τέλος στα όνειρα ανατροπής του Ολυμπιακού.

Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 86-78

Μπαρτσελόνα (Ρότζερ Γκριμάου): Ντα Σίλβα, Παουλί, Βέσελι 8, Μπριθουέλα 4 (1), Κάλινιτς 13 (3), Σατοράνσκι 13 (3), Ερνανγκόμεθ 16, Πάρκερ 21 (3), Γιοκουμπάιτις 4, Πάρα 7 (1)

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2), Γουίλιαμς-Γκος 12, Κάναν 8, Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 8, Παπανικολάου, Μπραζντέικις 6 (1), Πίτερς 22 (4), Μιλουτίνοβ 4, Σίκμα, ΜακΚίσικ 7

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 44-41, 75-63, 86-78