Euroleague: Κατάρρευση Ολυμπιακού στο 4ο δεκάλεπτο και ήττα (85-82) στο Μόναχο από την Μπάγερν - iefimerida.gr

O Bασίλης Σπανούλης με τον Γιώργο Πρίντεζη στο ματς του Ολυμπιακού με την Μπάγερν Μονάχου /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI

Ο κάκιστος Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο «πλήρωσε» τα λάθη και τις αδυναμίες του και ηττήθηκε με 85-82 στο Μόναχο από την Μπάγερν για την Euroleague.

Aυτή ήταν η 6η ήττα του ΟΣΦΠ μέχρι στιγμής στην Euroleague, ενώ οι Γερμανοί μετρού 4-5.

Πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις ο Ολυμπιακός, κέρδισε παίκτες, στο τέλος όμως ο Μάοντο Λο δεν τον αφησε να πάρει και τη νίκη χτυπώντας τον στην άμυνα. Ο Γερμανός γκαρντ έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα στο φινάλε της αναμέτρησης και η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε του Ολυμπιακού σε ένα μεγάλο ντέρμπι, με τους Πειραιώτες να κερδίζουν τους Τέιλορ Ρότσεστι - Γουέιντ Μπάλντγουιν, αλλα να χάνουν την ευκαιρία για ένα σημαντικό διπλό.

Οι Βαυαροί δεν είχαν τον Νιχάντ Τζέντοβιτς στη δωδεκάδα τους, βρέθηκαν να χάνουν με 12 (55-67) στις αρχές της τέταρτης περιόδου, έκαναν όμως τρομερή προσπάθεια με κορυφαίους τους Μονρό - Μπαρτέλ και με τον Λο να βαζει τα μεγάλα σουτ πήραν την τέταρτη φετινή τους νίκη σε εννεα αγώνες.

Μπάγερν Μονάχου-Ολυμπιακός 85-82

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 55-63, 85-82

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Κινγκ, Κόπονεν, Μονρό 15 (7/17 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος σε 29 λεπτά), Λούτσιτς 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λο 19 (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/4 βολες, 7 ασίστ), Τσίπσερ 13 (4/5 δίποντα, 5/6 βολές), Νέλσον, Φλακαντόρι 2, Μπαρτέλ 18 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Λεσόρ 5, Ραντόσεβιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 9 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπάλντγουιν 19 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πολ 3 (1/4 τρίποντα), Κόνιαρης, Σπανούλης 6 (1/5 σουτ, 3/3 βολες, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μιλουτίνοβ 14 (6/7 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (6/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ρούμπιτ 7 (6 ριμπάουντ), Ριντ 2