Μονακό-Ολυμπιακός 85-77: Πέμπτη «ερυθρόλευκη» ήττα στη Euroleague, στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ματς - iefimerida.gr

Ήττα του Ολυμπιακού από τη Μονακό, στο Πριγκιπάτο, για την 11η αγωνιστική της Euroleague / Φωτογραφία: © Intime p.a.

Την ήττα με 85-77 στις λεπτομέρειες γνώρισε ο Ολυμπιακός από τη Μονακό, στο Πριγκιπάτο, για την 11η αγωνιστική της Euroleague.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 6-5 (νίκες-ήττες). Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 7-4, πανηγυρίζοντας το δεύτερο διαδοχικό θετικό αποτέλεσμά τους.

Η ήττα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήρθε κυρίως λόγω της αστοχίας της στο τέλος και ενώ έως τότε, χάρη στην πιεστική άμυνα και τους «καυτούς» Κέινααν (20 πόντοι με 5/8 τρίποντα), Ουόκαπ (16 πόντοι με 2/5 τρίποντα) και Πίτερς (15 πόντοι με 4/5 τρίποντα), απειλούσε με «διπλό» τους Μονεγάσκους.

Άποντος έμεινε ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Κώστας Παπανικολάου, ενώ μόνο 4 λεπτά αγωνίστηκε στην επιστροφή του στο παρκέ στη Euroleague o ΜακΚίσικ.

Ο Μάικ Τζέιμς, με 24 πόντους (2/6 τρίποντα) και 6 ασίστ ήταν καθοριστικός σε όλο το ματς για τη Μονακό. Επίσης, «μίλησε» κυρίως στο τέλος, όταν κρίθηκε ο νικητής του αγώνα, με αρκετούς προσωπικούς πόντους, όταν η μπάλα... έκαιγε. Μόνο ο Έλι Οκόμπο ήταν επίσης διψήφιος (11 πόντοι) από το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς.

Μονακό - Ολυμπιακός 85-77

Μονακό (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 11, Μπλόσομγκεϊμ 7, Μπράουν 7, Ντιαλό 5 (1), Κορνελί 3 (1), Τζαϊτέ, Ουόκερ 4 (1), Μοτιεγιούνας 8 (1), Ουατάρα 8, Χολ 8, Τζέιμς 24 (2)

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 16 (2), Κέινααν 20 (5), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 1, Φαλ 8, Παπανικολάου, Μπραζντέικις 4, Πίτερς 15 (4), Μιλουτίνοβ 7, Σίκμα 2, ΜακΚίσικ 3

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77