Euroleague: «Γλίστρησε» η νίκη για τον Παναθηναϊκό στη Βιτόρια, 81-79 επικράτησε η Μπασκόνια

Ο Νέντοβιτς διεκδικεί την μπάλα σε μονομαχία με τον Γκιεμπράιτις στο Μπασκόνια-Παναθηναϊκός / Φωτογραφία: Intime

Ενα συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στη χώρα των Βάσκων μεταξύ της Μπασκόνια και του Παναθηναϊκού για την 3η αγωνιστική των ομίλων της Euroleague, με τη νίκη να καταλήγει τελικά στους γηπεδούχους με 81-79.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς, αλλά οι λεπτομέρειες έκριναν το τελικό αποτέλεσμα υπέρ της ισπανικής ομάδας. Ετσι, το «τριφύλλι» γνώρισε τη δεύτερη ήττα του στη διοργάνωση, μετρώντας μέχρι στιγμής μόνο απώλειες εκτός έδρας, όμως τα πράγματα .

Το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη πλήρωσε ουσιαστικά τέσσερα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (37 έναντι 24 στο σύνολο η Μπασκόνια και 15 επιθετικά έναντι 9), τα οποία καθόρισαν την τύχη του ματς. Η «ζυγαριά» έγειρε προς την πλευρά της ομάδας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, που πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην τρέχουσα Euroleague.

Οι Φοντέκιο και Γκρέιντζερ «μάζεψαν» δύο καθοριστικά επιθετικά ριμπάουντ στα τελευταία δευτερόλεπτα και συνέβαλαν στο να επικρατήσει η Μπασκόνια απέναντι στους «πράσινους», οι οποίοι δεν τα κατάφεραν δια χειρός Παπαπέτρου από τα 6,75 μέτρα στην εκπνοή να φύγουν με το «διπλό» από τη Βιτόρια.

Στους 22 πόντους σταμάτησε το... κοντέρ του Ιωάννη Παπαπέτρου και στους 13 του Ντάριλ Μέικον, σε μία βραδιά που ο Δημήτρης Πρίφτης είδε αντίδραση από τους Τζέρεμι Εβανς (8 πόντοι) και Κέντρικ Πέρι (9 πόντοι). Ωστόσο, δεν αρκούσε η απόδοσή τους για να επικρατήσει ο Παναθηναϊκός επί των Βάσκων, για τους οποίους ξεχώρισαν οι Σιμόνε Φοντέκιο και Ρόκας Γκιεντράιτις με 16 πόντους, Τάντας Σεντέρσκις με 15 και Τζέισον Γκρέιντζερ με 12 (είχε και 9 ασίστ).

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός παρασύρθηκε στα πρώτα λεπτά από τον γρήγορο ρυθμό που επέβαλε η Μπασκόνια και στο 2' ο φωτεινός πίνακας έγραψε το εις βάρος του 6-0. Ωστόσο, το περιφερειακό σουτ του Μέικον έδωσε την απαραίτητη ώθηση στους «πράσινους», καλύπτοντας την αδυναμία τους στα επιθετικά ριμπάουντ. Με τον Πέρι, μάλιστα, να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και να τρέχει ένα προσωπικό σερί 7-0, βρέθηκαν στο 10' στο +2 (15-17).

Με την επίθεση να λειτουργεί σε ικανοποιητικό βαθμό και στη δεύτερη περίοδο, η ελληνική ομάδα πλήρωσε τα λάθη του σε κομβικά σημεία και την κακή περιφερειακή άμυνά της. Με τρίποντο του Σαντ Ρος στο 17', το «τριφύλλι» πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ (31-33), ενώ ο Εβανς ήταν ανίκητος στη ρακέτα για το 34-35 στο 18'. Ομως, τα διαδοχικά λάθη επέτρεψαν στους γηπεδούχους να τρέξουν σερί 6-0 και να κλείσουν το ημίχρονο στο +5 (40-35).

Με τους Βάσκους να… συνδέονται από τα 6,75 μ. στην τρίτη περίοδο (ένα τρίποντο ο Φοντέκιο, δύο ο Γκρέιντζερ), ο Παναθηναϊκός βρέθηκε γρήγορα στο -11 (49-38). Ωστόσο, με τον Παπαπέτρου να δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης και τον Ουάιτ να ακολουθεί, οι βελτιωμένοι αμυντικά «πράσινοι» έτρεξαν επιμέρους σκορ 8-21, προσπερνώντας στο 28' με 57-59. Και πάλι, όμως, τα λάθη της ελληνικής ομάδας και το τρίποντο του Μαρίνκοβιτς στην εκπνοή, βοήθησαν την Μπασκόνια να τελειώσει την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 61-59.

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, στις αρχές της τέταρτης περιόδου, η γηπεδούχος βρήκε τα κενά στην περιφέρεια της ομάδας του Πρίφτη και εκτελώντας από τα 6,75 μέτρα, ξέφυγε με 73-69 στο 36'. Ωστόσο, ο Παπαπέτρου ήταν και πάλι εκεί για να μαζέψει τη διαφορά, δίνοντας τη σκυτάλη στον Μέικον, ο οποίος με δύο σερί τρίποντα διαμόρφωσε το 79-79 στα 51" για τη λήξη. Αλλά, τα επιθετικά ριμπάουντ της Μπασκόνια και η ψυχραιμία των γηπεδούχων από τη γραμμή των βολών, διαμόρφωσαν το τελικό 81-79, που δεν άλλαξε με την τελευταία κόρνα του αγώνα.

Μπασκόνια-Παναθηναϊκός 81-79

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Μπάλντουιν 7 (1), Σεντεκέρσκις 15 (3), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Γκρέιντζερ 12 (2), Φοντέκιο 16 (4), Ίνοκ 7, Κοστέλο 1, Γκεντράιτις 16 (2), Νόκο 4, Κούρουτς.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 9 (1), Μέικον 13 (3), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 22 (3), Κασελάκης 2, Ουάιτ 7 (1), Φλόιντ 2, Νέντοβιτς 5 (1), Έβανς 8, Σαντ Ρος 9 (2).

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 40-35, 61-59, 81-79