Euroleague: Η Ζενίτ έσπασε την έδρα της Μπαρτσελόνα -Προβάδισμα πρόκρισης για ΤΣΣΚΑ επί της Φενέρ - iefimerida.gr

Οι παίκτες της Ζενίτ
Η Ζενίτ σόκαρε την Μπαρτσελόνα στην Euroleague / Φωτογραφία: twitter, Turkish Airlines Euroleague

Με μία μίνι «βόμβα» έκλεισαν οι πρώτοι αγώνες των πλέι οφ στην Euroleague.

Η Ζενίτ, που προκρίθηκε όγδοη, κέρδισε την πρώτη της κανονικής περιόδου Μπαρτσελόνα μέσα στην Βαρκελώνη με 76-74 και πήρε σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης.

Οι Ρώσοι του πρώην προπονητή της Μπαρτσελόνα, Τσάβι Πασκουάλ, έκαναν την έκπληξη με έναν άλλον πρώην Καταλανό. Ο Πάνγκος ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 19 πόντους, αλλά κι αυτός που με δικό του καλάθι η Ζενίτ έκανε το 1-0.

ΤΣΣΚΑ -Φενέρ 92-76

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ζορίστηκε, αλλά ξέσπασε στο τελευταίο δεκάλεπτο, κερδίζοντας την Φενερμπαχτσέ με 92-76. Βρέθηκε να χάνει στο τέλος της τρίτης περιόδου, ωστόσο οι Αντόνοφ και Ούκοφ με τα τρίποντά τους έκαναν ένα σερί και με επιμέρους σκορ 28-10 στην τέταρτη περίοδο έφτασαν στη νίκη.