Euroleague: Η Παρτίζαν «εκτέλεσε» την Αναντολού Εφές με «κατοστάρα» - iefimerida.gr

Euroleague: Η Παρτίζαν «εκτέλεσε» την Αναντολού Εφές με «κατοστάρα»

Παρτίζαν-Αναντολού Εφές, Euroleague
Παρτίζαν-Αναντολού Εφές, Euroleague / Φωτογραφία: X

Με απόλυτους πρωταγωνιστές τους Αλέκσα Αβράμοβιτς (30π., 3/6τρίπ, 3ασ., 2 κλεψίματα) και Ζακ Λεντέι (21π., 8ρ.), η Παρτίζαν χτύπησε με όλες τις δυνάμεις της την Αναντολού Εφές στην «Stark Arena», την νίκησε με 100-0 στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Euroleague και τη θέτει κατά 99% εκτός (και) των play in, καθώς η τουρκική ομάδα «έπεσε» στο 11-26.

Στο 13-14 «ανέβηκαν» πλέον οι Σέρβοι, που βρίσκονται στο όριο των play in και περιμένουν τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αυριανής (1/3) μέρας για να δει το πώς θα διαμορφωθούν οι ισορροπίες.

Η Αναντολού στηρίχθηκε στην πρώτη περίοδο, στην εκτελεστική δεινότητα του Κλάιμπερν και συντηρούσε διαρκώς ένα ισχνό προβάδισμα. Η Παρτίζαν άρχισε να ανεβάζει «στροφές» μετά τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, με τον Αβράμοβιτς να εκτελεί από παντού και τον Λεντέι να τον συμπληρώνει στην επίθεση.

Η τουρκική ομάδα παρέμεινε κοντά στο σκορ έως το τελευταίο δεκάλεπτο, όταν η Παρτίζαν άρχισε την τελική επίθεσή της. Σε ένα ανεπανάληπτο επιθετικό κρεσέντο κι απ’ τις δύο ομάδες (36-31 σκορ δεκαλέπτου), οι Σέρβοι είχαν πιο καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία και πήραν μία πολύ σημαντική νίκη που τους διατηρεί κοντά στο στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 43-40, 64-59, 100-90