Euroleague: Η Μπάγερν πήρε τον γερμανικό «εμφύλιο» με την Άλμπα - iefimerida.gr

Euroleague: Η Μπάγερν πήρε τον γερμανικό «εμφύλιο» με την Άλμπα

Άλμπα-Μπάγερν, Euroleague
Άλμπα-Μπάγερν, Euroleague / Φωτογραφία: X

Η Μπάγερν Μονάχου μετέτρεψε σε... περίπατο τη δοκιμασία της στο Βερολίνο, όπου πανηγύρισε το τρίτο φετινό «διπλό» της στη Euroleague.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επικράτησε άνετα με 82-65 της ουραγού Άλμπα, για την 22η αγωνιστική, θριαμβεύοντας στον γερμανικό «εμφύλιο» και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 9-13. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι «βυθίστηκαν» στο 4-18.

Η Μπάγερν ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετά από επιμέρους σκορ 24-11 πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (43-30), έχοντας βάλει τις βάσεις του «διπλού». Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο παρέμεινε και στην τρίτη περίοδο σε απόσταση ασφαλείας, ενώ με νέο ξέσπασμα σε άμυνα και επίθεση στον… επίλογο της αναμέτρησης, έδωσε στη νίκη της διαστάσεις θριάμβου.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών οι Σιλβέιν Φρανσίσκο και Ντάνκο Μπράνκοβιτς, οι οποίοι σημείωσαν από 14 πόντους, ενώ από την Άλμπα πάλεψε ο Ματέο Σπανιόλο με 15.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 30-43, 51-66, 65-82