Euroleague: «Ξύπνησε» στο 4ο δεκάλεπτο η Βίρτους και κέρδισε τη Βιλερμπάν - iefimerida.gr

Euroleague: «Ξύπνησε» στο 4ο δεκάλεπτο η Βίρτους και κέρδισε τη Βιλερμπάν

Βίρτους-Βιλερμπάν, Euroleague
Βίρτους-Βιλερμπάν, Euroleague / Φωτογραφία: X

Η Βίρτους υποτίμησε για τρία δεκάλεπτα τη Βιλερμπάν στη Μπολόνια, αλλά ανεβάζοντας στροφές στην τέταρτη περίοδο, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στη Euroleague και στη... συγκατοίκηση με την Μπαρτσελόνα στη δεύτερη θέση της κατάταξης (υπερτερούν οι Ιταλοί στην ισοβαθμία).

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έφτασε στη νίκη με 73-63, για την 22η αγωνιστική, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 15-7 και υποχρεώνοντας τους Γάλλους στην 18η ήττα τους.

Η Βιλερμπάν είχε τον έλεγχο για 30 λεπτά και η λήξη της τρίτης περιόδου τη βρήκε στο +9 (45-54). Ωστόσο στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι απάντησαν με το… εκκωφαντικό επιμέρους σκορ 28-9, δίνοντας τέλος σε κάθε όνειρο των Γάλλων για μία υπέρβαση.

Κορυφαίος των νικητών ο Ντάνιελ Χάκετ με 19 πόντους, ενώ από τη Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Γιουσούφα Φαλ με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 27-32, 45-54, 73-63