Euroleague: Χαμογέλασε με «διπλό» στο Κάουνας η Μπαρτσελόνα

Ζαλγκίρις Κάουνας-Μπαρτσελόνα, Euroleague / Φωτογραφία: X

Η Μπαρτσελόνα χαμογέλασε και πάλι στη Euroleague μετά από δύο διαδοχικά στραβοπατήματα, αποχωρώντας με πολύτιμο «διπλό» από το Κάουνας.

Οι Καταλανοί επικράτησαν με 85-80 της Ζαλγκίρις, για την 16η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 11-5 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην ενδέκατη ήττα τους και πέμπτη στο «σπίτι» τους.

Μετά από ένα μεστό πρώτο ημίχρονο (51-56), οι «μπλαουγκράνα» κατέβασαν ταχύτητα σε άμυνα και επίθεση στην τρίτη περίοδο, δέχθηκαν ένα επιμέρους σκορ 22-14 και στο 30΄ βρέθηκαν με την… πλάτη στον τοίχο (73-70). Ωστόσο, το κυριαρχικό τους τέταρτο δεκάλεπτο, όταν απάντησαν με επιμέρους σκορ 7-15, ήταν αρκετό για την ανατροπή και το «διπλό».

Με 18 πόντους ο Νίκολας Λαπροβίτολα αποτέλεσε και πάλι τον πρωταγωνιστή των νικητών, ενώ 15 πρόσθεσε ο Γιαν Βέσελι. Ο Νίκολα Κάλινιτς με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ «φλέρταρε» με το τριπλ νταμπλ. Από τη Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Λαουρίνας Μπιρούτις με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 51-56, 73-70, 80-85