Euroleague: Σπουδαία νίκη του Παναθηναϊκού στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα, με σκορ 75-77 - iefimerida.gr

Ερυθρός Αστέρας - Παναθηναϊκός 75-77
Ερυθρός Αστέρας - Παναθηναϊκός 75-77 / Φωτογραφία: INTIME

Η καλύτερη φετινή εμφάνιση του Μάριους Γκριγκόνις (17π.) και το πείσμα του Αρτούρας Γκουντάιτις μέσα στη ρακέτα, χάρισαν στον Παναθηναϊκό το πρώτο του εφετινό «διπλό» στη Euroleague.

Οι «πράσινοι» πέρασαν νικηφόρα 77-75 από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα, για τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Σέρβους στη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 38-42 (ημ.), 56-57, 75-77

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Η κακή περιφερειακή άμυνα του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έδωσε τα ελευθερα σουτ στους Σέρβους, οι οποίοι με 3/3 τρίποντα σήκωσαν κεφάλι στο σκορ με 11-6 στο 4'. Ένα γρήγορο προσωπικό σερί του Άντριους (6-0) έβαλε τους «πράσινους» και πάλι σε πλεονεκτική θέση (11-12 στο 6'), αλλά η έλλειψη αμυντικής διάρκειας από την ελληνική ομάδα, βοήθησε τους Σέρβους να απαντήσουν με επιμέρους σκορ 11-4, για το 22-16 στο 9΄, και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +6 (24-18).

Στη δεύτερη περίοδο, πάντως, ο Παναθηναϊκός ενεργοποίησε την άμυνα, ήλεγξε τα ριμπάουντ και με διάρκεια στο κομμάτι της επίθεσης (50%δ., 50%τρ., 100%β.) και από το εις βάρος του 34-29 στο 16', έτρεξε επιμέρους σκορ 4-13 για το 38-42 του ημιχρόνου. Κομβικό σε αυτό το σημείο το ξέσπασμα του Μάριους Γκριγκόνις, με τον Λιθουανό να βρίσκει το χέρι του, σημειώνοντας τους 7 από τους 13 πόντους του Παναθηναϊκού.

O Παναθηναϊκός έχασε την παραγωγικότητα του στην τρίτη περίοδο και συγκεκριμένα από το 26', όταν προηγήθηκε βασιζόμενος στις ενέργειες των Γουίλιαμς και Γκριγκόνις (45-49). Στη συνέχεια με την… αφλογιστία στην επίθεση να κυριαρχεί, όπως και τα «πράσινα» λάθη, ο Ερυθρός Αστέρας πέτυχε την ανατροπή (51-50 στο 26' και 54-52 στο 28'), για να βρει όμως το «τριφύλλι» και πάλι την ευστοχία του από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και να κλείσει το δεκάλεπτο στο «εύθραυστο» +1 (56-57).

Οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 58-61 στο 31', αλλά το τρίποντο του Λάζιτς και τα σερί λάθη του Παναθηναϊκού, έδωσαν ψυχολογία στον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος με επιμέρους σκορ 12-6 έγραψε το 68-63 στο 35'. Ο Γκριγκόνις απάντησε άμεσα από τα 6.75 (68-66), αλλά το… γκολ-φάουλ που κέρδισε ο Μάρτιν από λάθος του Μποχωρίδη επανέφεραν την τάξη στο σερβικό «στρατόπεδο» (71-66). Το πείσμα του Γκουντάιτις, όμως, μέσα στην αντίπαλη ρακέτα (5 σερί πόντοι), κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό (73-71), για να ισοφαρίσει ο Γουίλιαμς σε 73-73, 1.5 λεπτό από τη λήξη.

Η λάθος επίθεση του Γουίλιαμς, διορθώθηκε από την καλή «πράσινη» άμυνα και το κλέψιμο του Πονίτκα, ο οποίος έτρεξε στον αιφνιδιασμό και χάρισε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 73-75 στα 21'' για τη λήξη. O Μπέντιλ με 1/2 βολές κράτησε τον Ερυθρό Αστέρα σε απόσταση αναπνοής (74-75), αλλά ο Λι δε λάθεψε από την ίδια θέση (74-77 στα 4''). Ο Ντόμπριτς σχεδόν στην εκπνοή ευστόχησε στην πρώτη, μετά από φάουλ που του έγινε από τον Άντριους, αστόχησε εσκεμένα στη δεύτερη, αλλά κανείς παίκτης του Ερυθρού Αστέρα δεν ήταν στο ριμπάουντ.