Euroleague: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Αναντολού Εφές, 79-73 την Αρμάνι Μιλάνο - iefimerida.gr

Αναντολού Εφές - Αρμάνι Μιλάνο, Euroleague
Αναντολού Εφές - Αρμάνι Μιλάνο, Euroleague / Φωτογραφία: X

Σε τροχιά θετικών αποτελεσμάτων επέστρεψε η Αναντολού Εφές στην έδρας της, βελτιώνοντας σε 10-15 το ρεκόρ της, με το οποίο διατηρεί τις όποιες ελπίδες έχει για να προλάβει τα Play-In της Euroleague.

Η τουρκική ομάδα επικράτησε με 79-73 της Αρμάνι Μιλάνο, για την 25η αγωνιστική, πιάνοντας τους Ιταλούς στην κατάταξη.

Στο ντεμπούτο του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς στον πάγκο της Αναντολού Εφές σε ρόλο πρώτου προπονητή, μετά το «διαζύγιο» με τον Ερντέμ Τζαν, η τουρκική ομάδα εξαργύρωσε το εκρηκτικό της σε άμυνα και επίθεση τρίτο δεκάλεπτο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 30-7 και εξασφάλισε στο 30' ένα μαξιλαράκι ασφαλείας 14 πόντων (64-50), το οποίο τη βοήθησε να αντέξει στο σφυροκόπημα των Ιταλών στον… επίλογο του αγώνα.

Κορυφαίος των νικητών ο Σέιν Λάρκιν με 19 πόντους, ενώ 17 με 3/3 τρίποντα πρόσθεσε ο Τιμπόρ Πλάις. Από την Αρμάνι ξεχώρισε ο Σέιβον Σιλντς 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 34-43, 64-50, 79-73