Euroleague: Κάκιστος ο Παναθηναϊκός στο Μιλάνο, ήττα με κάτω τα χέρια 75-54 από την Αρμάνι - iefimerida.gr

Αποκαρδιωτικός ο Παναθηναϊκός στο Μιλάνο, έχασε εύκολα από την Αρμάνι
Αποκαρδιωτικός ο Παναθηναϊκός στο Μιλάνο, έχασε εύκολα από την Αρμάνι / Φωτογραφία: Intime

Βαριά ήττα γνώρισε στο Μιλάνο ο Παναθηναϊκός, που έχασε με κάτω τα χέρια από την Αρμάνι με 75-54, σε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του στην τρέχουσα Euroleague.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν σε μια αποκαρδιωτική βραδιά, με την παραγωγικότητά τους να βρίσκεται σε πολύ χαμηλά στάνταρ, ενώ δεν ήταν και λίγα τα λάθη στα οποία υπέπεσαν οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη. Έτσι, το τελικό αποτέλεσμα στην πρωτεύουσα της Λομβαρδίας για τη 15η αγωνιστική της διοργάνωσης δεν δημιουργεί καμία εντύπωση.

Το «τριφύλλι» σημείωσε ακόμη μία εκτός έδρας ήττα στη Euroleague, την ένατη σε ισάριθμες δοκιμασίες, βλέποντας το ρεκόρ του να υποχωρεί σε 4-11 (νίκες-ήττες). Στον αντίποδα, οι Ιταλοί σημείωσαν τη δεύτερη διαδοχική επικράτησή τους και με ρεκόρ 10-5 παρέμειναν εντός τετράδας.

Ο Ντέβον Χολ αποδείχθηκε «δήμιος» του Παναθηναϊκού, σημειώνοντας τους 12 από τους 19 πόντους του στα πρώτα 5 λεπτά της 4ης περιόδου, δίνοντας τέλος στα όποια όνειρα είχε η ελληνική ομάδα για αντίδραση. Ωστόσο, ένας παλιός γνωστός στην Ελλάδα, ο Κάιλ Χάινς (14 πόντοι) ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά κοντά στο καλάθι για τους Ιταλούς στο πρώτο ημίχρονο, όταν το ματς ήταν ακόμη… ντέρμπι.

Σημειώνεται ότι, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ προσπέρασε στη λίστα των παικτών με τα περισσότερα εύστοχα τρίποντα στην ιστορία της EuroLeague τον Βασίλη Σπανούλη (518), μένοντας μόνος στη δεύτερη θέση με 520 και συνεχίζοντας την καταδίωξη της κορυφής και του Χουάν Κάρλος Ναβάρο (623).

Από τον Παναθηναϊκό, που ήταν… αόρατος τακτικά και πνευματικά στο δεύτερο ημίχρονο, μοναδικός διψήφιος και από τους ελάχιστους διασωθέντες ήταν ο Ντάριλ Μέικον με 14 πόντους.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός της πρώτης περιόδου δεν αιφνιδιάστηκε από το γρήγορο ρυθμό που προσπάθησε να επιβάλει με το… καλημέρα η ιταλική ομάδα και με αιχμή του δόρατος την άμυνα και την ευστοχία του από τα 6,75 μέτρα (4/6 τρίποντα), βρέθηκε με τη λήξη του δεκαλέπτου στο +4 (15-19). Χαρακτηριστικό της συγκέντρωσης των «πράσινων» ήταν η αμυντική συμπεριφορά πάνω στους παίκτες της Αρμάνι στα τελευταία λεπτά, όταν κράτησαν τους γηπεδούχους χωρίς καλάθι σε αυτό το διάστημα, ανακτώντας το προβάδισμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» έχασε την επαφή από το τρίποντο, παρουσίασε κενά στην επίθεση, αλλά με την άμυνα να έχει διάρκεια, δεν επέτρεψε στους Ιταλούς να ξεφύγουν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 9-2 προσπέρασαν στο 14' με 24-21. Ωστόσο, ο έλεγχος των επιθετικών ριμπάουντ από τους «πράσινους» και το πείσμα των Παπαπέτρου, Παπαγιάννη κοντά στο καλάθι, βοήθησε την ομάδα τους να μείνει σε... απόσταση αναπνοής (33-29).

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε αμυντικά και επιθετικά, με τους παίκτες του να υποπίπτουν σε διαδοχικά λάθη, να μπλοκάρουν στο κομμάτι της δημιουργίας και να δέχονται ένα καταστροφικό επιμέρους σκορ 24-13 (57-42 στο 30'), με το οποίο έχασαν την επαφή με το σκορ και κατ' επέκταση με τις ελπίδες για νίκη.

Στον επίλογο του αγώνα, οι 12 αναπάντητοι πόντοι του Χολ μέχρι το 35', διαμόρφωσαν το 69-51 για την Αρμάνι, ενώ ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει συμβιβαστεί με την ήττα.

Αρμάνι Μιλάνο-Παναθηναϊκός 75-54

Αρμάνι Μιλάνο (Ετόρε Μεσίνα): Μέλι 9, Γκραντ 2, Ροντρίγκεθ 6 (2), Ταρζούσκι, Ρίτσι, Χολ 19 (3), Ντιλέινι 7, Ντάνιελς 9 (1), Σιλντς 9 (1), Χάινς 14, Μπέντιλ, Ντατόμε.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 7 (1), Μέικον 14 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Κασελάκης 6 (2), Γουάιτ 5 (1), Αβδάλας, Έβανς 5 (1), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 4.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 33-29, 57-42, 75-54