Euroleague: Βελτιωμένος ο Παναθηναϊκός, ηττήθηκε όμως με 78-76 από την Αρμάνι Μιλάνο - iefimerida.gr

Αρμάνι Μιλάνο-Παναθηναϊκός
Αρμάνι Μιλάνο-Παναθηναϊκός / Φωτογραφία: Eurokinissi

O Παναθηναϊκός έδειξε ένα άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο στο ντεμπούτο του Χρήστου Σερέλη στην «πράσινη» τεχνική ηγεσία, ωστόσο έχασε στις λεπτομέρειες στο Μιλάνο για την 25η αγωνιστική της Euroleague.

Το «τριφύλλι» των πολλών απουσιών ηττήθηκε 78-76 από την Αρμάνι, καθώς δεν… ξέχασε τις τάσεις αυτοχειρίας του μέσα στη σεζόν, με αποτέλεσμα να υποστεί την τέταρτη διαδοχική ήττα του στη Euroleague. Έτσι, η ελληνική ομάδα είδε το ρεκόρ της να υποχωρεί στο 8-17 (νίκες-ήττες). Στον αντίποδα, οι Ιταλοί πανηγύρισαν την τέταρτη σερί νίκη τους και ανέβηκαν στο 9-15.

Ο κόουτς Σερέλης κατάφερε να κρύψει τις πολλές απουσίες του Παναθηναϊκού (Γιώργος Καλαϊτζάκης, Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, Λευτέρης Μποχωρίδης, Δημήτρης Αγραβάνης, Αρτούρας Γκουντάιτις), είχε τις λύσεις σε κάθε προσπάθεια οικοδόμησης διαφοράς από την Αρμάνι, αλλά είδε τον αγώνα να κρίνεται από τις 2/2 βολές του Μέλι στα 12" για τη λήξη, καθώς στην τελευταία «πράσινη» επίθεση το σουτ του Μπέικον δεν έγινε υπό ιδανικές συνθήκες…

Μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Ντέρικ Ουίλιαμς με 21 πόντους (τους 17 στο πρώτο ημίχρονο), ενώ 14 πρόσθεσε ο Ντουέιν Μπέικον και 13 ο Πάρις Λι, σε μία βραδιά που έλειψε από τους «πράσινους» το τρίποντο (8/30). Από την Αρμάνι, που έχασε στη δεύτερη περίοδο τον Λουίτζι Ντατόμε με διάστρεμμα στο αριστερό πόδι, έλαμψαν οι Σαμπάτζ Νέιπιερ και Μπράντον Ντέιβις, οι οποίοι σημείωσαν από 16 πόντους.

Euroleague: Η Αρμάνι πήρε στις λεπτομέρειες τη νίκη μέσα... από τα χέρια του Παναθηναϊκού

Η ευστοχία του Παναθηναϊκού στην πρώτη περίοδο (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), σε συνδυασμό με τη διάθεση που έδειξε η ομάδα στην άμυνα, βοήθησε τους «πράσινους» να παρουσιάσουν μία βελτιωμένη εικόνα και στο 5' να προηγηθούν με 13-8. Ωστόσο, ο έλεγχος των ριμπάουντ από τους Ιταλούς έδωσε στην Αρμάνι την ώθηση να πλησιάσει και να κλείσει την περίοδο στο -1 (20-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» έχασε τον ρυθμό του, είδε την Αρμάνι να βρίσκει... ζεστό χέρι της από τα 6,75 μέτρα και να χτίζει διαφορές, αλλά με τον Ουίλιαμς να δίνει ρεσιτάλ στην επίθεση (17 πόντοι μέχρι την ανάπαυλα με 3/3 δ., 3/5 τρ., 2/2 β.), τη στιγμή που ήρθαν κάποια αμυντικά ξεσπάσματα, η ελληνική ομάδα δεν άφησε τους Ιταλούς να ξεφύγουν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι μάλιστα έγραψαν το υπέρ τους 36-28 στο 15', πριν το συγκρότημα του Σερέλη απαντήσει με επιμέρους σκορ 4-11 και κλείσει το ημίχρονο στο -1 (40-39).

Οι «πράσινοι» αψήφησαν τα σερί τρίποντα της Αρμάνι και του Νέιπιερ στην τρίτη περίοδο και ακόμη κι όταν βρέθηκε στο -8 στο 28' (61-53), είχε τις λύσεις και το πλάνο να ροκανίσει τη διαφορά και να παραμείνει σε ανταγωνιστική θέση μέχρι το 30' (64-60). Οι «πράσινοι» έδειξαν να χάνουν τον έλεγχο στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όταν βρέθηκαν στο -6 (70-64), αλλά με τον Γουίλιαμς να αφυπνίζεται επιθετικά μείωσε σε 70-68 στο 33'.

Ωστόσο, ο Ντέιβις κυριάρχησε στην αντίπαλη ρακέτα, δείχνοντας αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι. Μάταια, όμως, καθώς ο Παναθηναϊκός πίεσε και με τον Λι να βρίσκει το μακρινό σουτ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 76-76 στο 39'. Ο Μέλι αξιοποίησε τις δύο βολές που κέρδισε από το πέμπτο φάουλ του Παπαγιάννη (78-76 στα 12" για τη λήξη), με τον Σερέλη να εμπιστεύεται τον Μπέικον στην τελευταία επίθεση. Ωστόσο, ο 27χρονος φόργουορντ δεν βρήκε στόχο σε σουτ εκτός ισορροπίας, καταδικάζοντας τον Παναθηναϊκό σε νέα ήττα.

Στο τέλος του αγώνα οι παίκτες του Παναθηναϊκού κατευθύνθηκαν στους «πράσινους» οπαδούς που ταξίδεψαν στην Ιταλία και τους μοίρασαν τις φανέλες τους, θέλοντας να δείξουν την ευγνωμοσύνη τους για τη στήριξη και σε αυτό το ματς.

Αρμάνι Μιλάνο - Παναθηναϊκός 78-76

Αρμάνι Μιλάνο (Ετορε Μεσίνα): Ντέιβις 16, Τόμας 2, Λουαού - Καμπαρό 1, Μήτρου - Λονγκ 2, Τονούτ 11 (1), Μέλι 14 (1), Μπάρον 9 (1), Νέιπιερ 16 (4), Χάινς 2, Ντατόμε 3 (1), Φόγκτμαν 2

Παναθηναϊκός (Χρήστος Σερέλης): Γουόλτερς 8, Λι 13 (3), Παπαγιάννης 10, Ουίλιαμς 21 (3), Τόμας 5 (1), Μπέικον 14 (1), Πονίτκα 3, Γκριγκόνις, Μαντζούκας 2

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 40-39, 64-60, 78-76