Euroleague: Break της επί της Αρμάνι με 48-64, νίκη της Μπαρτσελόνα με 77-67 επί της Μπάγερν - iefimerida.gr

Μεγάλη νίκη της Αναντολού Εφές στην έδρα της Αρμάνι Μιλάνο, στο πρώτο παιχνίδι της πλέι οφ της Euroleague / Φωτογραφία: Intime-ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησαν οι άμυνες, όπως μαρτυρά και το 48-64, ο Αναντολού Εφές έκανε break στο ζευγάρι των πλέι οφ της Euroleague κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πέρασε άνετα από το «Mediolanum Forum«, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στα πλέι οφ της Euroleague 2021-22 και έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται για την πρόκρισή της στο Final-4 του Βελιγραδίου, εκεί όπου θα επιχειρήσει να υπερασπιστεί τον τίτλο της.

Για να τα καταφέρει, η Εφές πρέπει να πανηγυρίσει άλλες δύο νίκες επί της Αρμάνι, κάτι που μόνο εύκολο δεν είναι και ας σημείωσε το βράδυ της Τρίτης (19/4) ένα εμφατικό «διπλό».

Με σεμιναριακή άμυνα σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, περιορίζοντας τους Ιταλούς σε 10 και 8 πόντους, αντίστοιχα, η τουρκική ομάδα πήρε το προβάδισμα στο 20' (29-26) του αγώνα και δεν κοίταξε ξανά πίσω… Άλλωστε η γηπεδούχος είχε απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας, έχασε και τη μάχη των ριμπάουντ, ενώ με τα 15 λάθη δεν είχε βάσιμες βλέψεις για ανατροπή.

Κορυφαίοι των νικητών οι συνήθεις ύποπτοι Λάρκιν και Μίτσιτς που σημείωσαν από 16 πόντους, ενώ από τους ηττημένους προσπάθησε ο Μέλι με 10 πόντους, ο οποίος μάλιστα αποχώρησε πριν το φινάλε με πρόβλημα στον αστράγαλο.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα διεξαχθεί και πάλι στο Μιλάνο στις 21/4 (21:30).

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 26-29, 34-46, 48-64

Euroleague: Ένα ξέσπασμα έφτανε στην Μπαρτσελόνα, 77-67 στο πρώτο ματς των πλέι οφ την Μπάγερν

Στο δεύτερο παιχνίδι της Τρίτης (19/4), η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, προκειμένου να υπερασπιστεί το πλεονέκτημα της έδρας της και να κάνει το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague επί της Μπάγερν Μονάχου.

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 77-67 των Βαυαρών στο πρώτο ματς της σειράς και πλέον επικεντρώνονται στη δεύτερη μάχη επί καταλανικού εδάφους (21/4), θέλοντας να επιβεβαιώσουν ξανά τον τίτλο του φαβορί στη σειρά, πριν αυτή μεταφερθεί στο Μόναχο.

Οι γηπεδούχοι απέδωσαν τα μέγιστα σε άμυνα και επίθεση στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 23-11 εξασφάλισαν στο 20' μία διαφορά ασφαλείας (43-33), η οποία συντηρήθηκε μέσα από τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας μέχρι το φινάλε.

Κορυφαίος των νικητών ο Ντέιβις με 19 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης τελείωσε τον αγώνα με 4 πόντους, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 ριμπάουντ σε 25 λεπτά συμμετοχής. Από τους Γερμανούς, ο Λούτσιτς με 20 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για να γίνει η υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-33, 62-51, 77-67