Euroleague: Η Φενέρ ισοπέδωσε την Μπαρτσελόνα -Τεράστιο «διπλό» της Αρμάνι κόντρα στη Μονακό - iefimerida.gr

Φενερμπαχτσέ
Φωτογραφία: fenerbahce

Με ένα τεράστιο «διπλό» η Αρμάνι Μιλάνο έδωσε τέλος στο σερί των οκτώ νικών της Μονακό και διατήρησε τις όποιες ελπίδες έχει για να προλάβει τα play in της Euroleague.

Οι Ιταλοί πέρασαν νικηφόρα με 98-80 από το Πριγκιπάτο, για την 30ή αγωνιστική, βελτιώνοντας σε 13-17 το ρεκόρ τους. Στον αντίποδα, η Μονακό υπέστη την 11η ήττα της και έχασε την ευκαιρία να «αναρριχηθεί» στη δεύτερη θέση.

Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχία της Αρμάνι Μιλάνο, ο έλεγχος των ριμπάουντ και τα μόλις 7 λάθη απλοποίησαν το έργο της Αρμάνι, η οποία εξαργύρωσε την παραγωγικότητα της δεύτερης περιόδου, παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +14 (44-58). Οι Ιταλοί παρέμειναν σε απόσταση ασφαλείας και στην τρίτη περίοδο, ενώ ενεργοποιώντας την άμυνας τους στον… επίλογο του αγώνα (περιόρισαν τους Μονεγάσκους στους 13 πόντους) έφτασαν άνετα στο τελικό 98-80.

Κορυφαίος των νικητών ο Νίκολα Μίροτιτς με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους πρόσθεσε ο Μάοντο Λο. Από την Μονακό ξεχώρισε ο Άλφα Ντιαλό με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 44-58, 67-76, 80-98.

Euroleague: H Φενερμπαχτσέ υποχρέωσε την Μπαρτσελόνα στην 10η ήττα της

Στην Πόλη, η εκρηκτική εκκίνηση της Φενερμπαχτσέ οδήγησε σε ένα ήσυχο βράδυ την τουρκική ομάδα, η οποία «πάτησε» τετράδα με ρεκόρ 19-11 και υποχρέωσε την Μπαρτσελόνα στην 10η ήττα της, καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας της (8π.) στον πρώτο γύρο.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε με 88-74, έχοντας «καθαρίσει» τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο, όταν πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +21 (46-25). Οι Ισπανοί προσπάθησαν επιστρέψουν στην τρίτη περίοδο, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 16-32, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο η τουρκική άμυνα αναχαίτισε κάθε προσπάθεια των Καταλανών.

Πρώτος σκόρερ της Φενέρ ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 18 πόντους, ενώ από 13 σημείωσε Μάρκο Γκούντουριτς και ο ρέκορντμαν σε κλεψίματα στην Ιστορία της Euroleague, Νικ Καλάθης.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-25, 62-57, 88-74