Euroleague: Ανέβηκε στην τρίτη θέση η Μονακό, παρέμεινε σε τροχιά play in η Μακάμπι Τελ Αβίβ - iefimerida.gr

Παίκτες της Μονακό στην Euroleague

Η Μονακό πέρασε νικηφόρα από το Βερολίνο και με ρεκόρ 19-10 «στρογγυλοκάθισε» στην 3η θέση της Euroleague, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την εδραίωση της στην τετράδα, που δίνει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 90-82 της Άλμπα, για την 29η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην 24η ήττα τους.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς εξαργύρωσε την εξαιρετική της δεύτερη περίοδο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 12-32, σημειώνοντας την ανατροπή και ξεφεύγοντας στο ημίχρονο με +6 (39-45), το οποίο υπερασπίστηκε στο... ρελαντί μέχρι το φινάλε.

Κορυφαίοι της Μονακό οι Έλι Οκόμπο και Μάικ Τζέιμς με 21 και 20 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από την Άλμπα ο Ματ Τόμας με 14 δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά...

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 39-45, 62-69, 82-90

Euroleague: Σπουδαίο διπλό για Μακάμπι Τελ Αβίβ επί του Ερυθρού Αστέρα

Στη Stark Arena, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» με 84-80 επί του Ερυθρού Αστέρα και με ρεκόρ 16-13 παρέμεινε σε τροχιά play in. Στον αντίποδα, οι Σέρβοι υποχώρησαν στο 10-19 και συμβιβάζονται πλέον με την ιδέα του αποκλεισμού από την ευρωπαϊκή συνέχεια.

Με όπλο την άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου και το ρεσιτάλ παραγωγικότητας στο τέταρτο δεκάλεπτο (31π.), οι Ισραηλινοί πέτυχαν την ανατροπή από το -14 και έκοψαν πρώτοι το νήμα το τερματισμού.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μπόνζι Κόλσον με 23 πόντους, ενώ κομβικός στον... επίλογο του αγώνα ήταν ο Τζος Νίμπο, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 μπλοκ. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισε ο Γιάγκο Ντος Σάντος με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 47-31, 61-53, 80-84.