Eurocup: Βαριά ήττα για τον Προμηθέα, 60-89 από την Μπούντουτσνοστ στην Πάτρα - iefimerida.gr

Eurocup: Βαριά ήττα για τον Προμηθέα, 60-89 από την Μπούντουτσνοστ στην Πάτρα

Συντριβή του Προμηθέα Πάτρας από την Μπούντουτσνοστ
Συντριβή του Προμηθέα Πάτρας από την Μπούντουτσνοστ / Φωτογραφία: Intime

Βαριά ήττα (60-89) υπέστη ο Προμηθέας στην Πάτρα από την πρωτοπόρο του Β' ομίλου, Μπούντουτσνοστ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Eurocup.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Αχαιοί είδαν το ρεκόρ τους στη φάση των ομίλων να υποχωρεί σε 2-4 (νίκες-ήττες), την ώρα που οι Μαυροβούνιοι πανηγύρισαν το πέμπτο θετικό αποτέλεσμα σε έξι αγώνες,

Με εξαίρεση το παραγωγικότατο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν και συνήλθε από τον… αιφνιδιασμό της Μπούντουτσνοστ στην πρώτη περίοδο (10-24 στο 10'), ο Προμηθέας δεν έδειξε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης σημάδια αντίδρασης.

Οι Αχαιοί «κόλλησαν» στους 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, τη στιγμή που η άμυνα τους… έμπαζε από παντού και οι Μαυροβούνιοι με επιμέρους σκορ 25-8 μπήκαν πρόωρα σε τροχιά νίκης (43-66). Χωρίς να σταματήσουν το κρεσέντο τους, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν απειλήθηκαν, αλλά έφτασαν άνετα στη νίκη με διαφορά 29 πόντων (60-89).

«Δήμιοι» των Αχαιών οι Ντι Τζέι Σίλεϊ (29 πόντοι με 5/8 τρίποντα) και Ζόραν Νίκολιτς (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ενώ από τον Προμηθέα ο Κέντρικ Ρέι με 22 πόντους (6/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή) ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση…

Προμηθέας Πάτρας-Μπούντουτσνοστ 60-89

Προμηθεάς Πάτρας (Ηλίας Ζούρος): Ρέι 22 (3), Σβαρτζ, Γκραντ 10, Γκάντι 5, Χαντ 3, Αγραβάνης 2, Γκίκας 5 (1), Ρογκαβόπουλος 7 (1), Μάιλς 3 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Μπαζίνας, Τανούλης.

Μπούντουτσνοστ (Αλεξάνταρ Ντζίκιτς): Κομπς 17, Άτιτς 6, Σέχοβιτς, Μίτσοβ 8 (1), Μπάροβιτς 2, Σίλεϊ 29 (5), Νίκολιτς 20, Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 7 (1).

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 35-41, 43-66, 60-89