Eurocup: Πρώτη νίκη για τον Προμηθέα Πατρών, κέρδισε (84-93) μέσα στην Τουρκία την Μπούρσασπορ - iefimerida.gr

Νίκη για τον Προμηθέα Πάτρας στην Τουρκία
Νίκη για τον Προμηθέα Πάτρας στην Τουρκία / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: INTIMENEWS

Ο Προμηθέας Πάτρας πέρασε από την έδρα της Μπούρσασπορ με 84-93, σημειώνοντας την πρώτη εφετινή νίκη στο Eurocup.

Επειτα από δύο άσχημα παιχνίδια και ένα απογοητευτικό οκτάλεπτο (στην πρώτη περίοδο), ο Προμηθέας Πάτρας πάτησε το γκάζι, άλλαξε ριζικά την εικόνα του σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να φύγει νικητής από την Τουρκία, στην πρώτη του νίκη στο φετινό Eurocup. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά στηρίχθηκαν στην άμυνά τους στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο, αλλά και στα εξαιρετικά ποσοστά που είχαν στο τρίποντο για να πάρουν τη νίκη επί της Μπούρσασπορ μέσα στην Τουρκία.

Μπούρσασπορ-Προμηθέας Πάτρας 84-93

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 43-46, 59-68, 84-93

ΜΠΟΥΡΣΑΣΠΟΡ (Ατσίκ): Ακνταμάρ, Μάνφορντ (0/4 σουτ, 5 ασίστ), Τζόουνς 2, Μπατούκ 5 (1/5 τρίποντα), Αρσλάν 7 (1), Νιούμαν 20 (4/5 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαβάς (0/3 δίποντα), Μουτάφ 16 (3), Κάντζι 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τουρέν 20 (2/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάμιλτον 3 (1)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 9 (5 ριμπάουντ), Λούντζης 3 (1), Τζέιμς 3, Αγραβάνης 10 (3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαγιέ 6 (0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 8 (1), Μάντζαρης 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 17 (5/7 τρίποντα), Μίλερ 27 (4/10 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 10/10 βολές), Ραντίσεβιτς 5 (1)