Eurocup: Δεν τα κατάφερε ο Προμηθέας Πάτρας, ήττα (63-57) στην Ιταλία από την Μπρέσια - iefimerida.gr

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης του Προμηθέα Πάτρας
Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης του Προμηθέα Πάτρας /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI

Δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στη 2η φάση των ομίλων του Eurocup ο Προμηθέας Πάτρας, αφού η ελληνική ομάδα ηττήθηκε από την Μπρέσια στην Ιταλία με σκορ 63-57 για το Eurocup.

Οι δυο ομάδες ήταν κακές στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με αποκορύφωμα την ομάδα της Πάτρας η οποία σημείωσε μόλις τρεις πόντους (!) στην δεύτερη περίοδο, αφού το μόλις 1/12 τρίποντα και τα 0/5 δίποντα δεν της επέτρεψαν κάτι παραπάνω. Ευτυχώς για τον Μάκη Γιατρά, οι παίκτες του «ξύπνησαν» στο τρίτο δεκάλεπτο σκοράροντας 23 πόντους, περνώντας ξανά μπροστά στο σκορ μετά από πολύ ώρα. Ωστόσο, οι Ιταλοί αντέδρασαν περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος του ματς, πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και εκμεταλλευόμενοι το ρεσιτάλ αστοχίας του Προμηθέα, πανηγύρισαν την νίκη. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο «δαιμονισμένος» Αγουντού Αμπάς με 19 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους διασώθηκαν οι Φίελερ και Μάντζαρης με 12.

ΜΠΡΕΣΙΑ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 63-57

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 26-18, 40-41, 63-57

ΜΠΡΕΣΙΑ (Εσπόζιτο)Ζερίνι 4, Βάρνερ, Αμπάς 19 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κέιν 12 (7 ριμπάουντ), Βιτάλι 14 (4), Λακουιντάνα 4 (1), Λανσντόουνι 5 (1), Ναόνι, Γκουαρίγκλια, Μος 2, Σακέτι 3 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς):  Μπαμπ 6 (2), Λίποβι 11 (2), Αγραβάνης 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Κασελάκης, Μάντζαρης 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ). Φίλερ 12 (1), Ρόμπινσον, Έλις 9 (11 ριμπάουντ).