Eurocup: «Βαριά» ήττα για τον Προμηθέα Πάτρας, 80-59 από την Μονακό - iefimerida.gr

Eurocup: «Βαριά» ήττα για τον Προμηθέα Πάτρας, 80-59 από την Μονακό

Μπασκετμπολίστας του Προμηθέα Πάτρας
Δεν τα κατάφερε απόψε ο Προμηθέας Πάτρας /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI

Μπορεί ο Προμηθέας Πάτρας να απέκλεισε τον Παναθηναϊκό προ ημερών, αλλά απόψε γνώρισε μια βαριά ήττα στο Eurocup.

Η ομάδα της Πάτρας συνετρίβη από τη Μονακό με 80-59 για την 7η αγωνιστική του Eurocup, έπεσε στο 5-2 αλλά προκρίθηκε στο Top-16. Το εφιαλτικό πρώτο δεκάλεπτο (33-6) ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση υπέρ των γηπεδούχων, που είχαν φρεσκάδα, συγκέντρωση, βάθος στον πάγκο τους και στο ντεμπούτο του Νόρις Κόουλ με τη φανέλα τους πήραν την τέταρτη νίκη σε επτά αγώνες.
Με 0/13 σουτ έκλεισε ο Προμηθέας το πρώτο δεκάλεπτο, 0/15 τρίποντα είχε στο ημίχρονο και πέτυχε τους 15 από τους 21 πόντους του έως την ανάπαυλα από τη γραμμή των βολών.

Μόνη πρώτη πλέον η Βίρτους Μπολόνια που νίκησε εκτός έδρας τη Μακάμπι Ρισόν (85-79, Γκάμπλ 19π., Τεόντοσιτς 18π., Γκέινς 13π.) για να πάει στο 6-1, δεύτερος ο Προμηθέας με 5-2, τρίτη η Μονακό με 4-3, τέταρτη η Ανδόρα με 4-3, πέμπτη η Ουλμ με 1-6, έκτη η Μακάμπι Ρισόν με 1-6.

Μονακό-Προμηθέας Πάτρας 80-59

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-6, 54-21, 64-38, 80-59

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μποστ 16 (9/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κλέμονς 15 (5/12 σουτ, 5/5 βολές, 4 κλεψίματα), Λακόμπ 13 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τιλί 5 (1), Γεγκέτ 2 (6 ριμπάουντ), Μπάκνερ 8 (4/4 δίποντα), Ουαταρά 7 (1), Κόουλ 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σάνε 2

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝδ (Γιατράς): Χολ 1 (0/5 σουτ), Μπαμπ (0/1 τρίποντο), Λίποβι (0/5 σουτ), Αγραβάνης 12 (1), Κασελάκης 10 (2), Κατσίβελης 7, Φίλερ 5 (1), Ρόμπινσον 8 (1), Μπόγρης 6, Έλις 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2, Μπαζίνας