Προκριματικά Eurobasket 2022: Βαριά ήττα από την Βοσνία για την Ελλάδα -Στοιχίζει την πρώτη θέση - iefimerida.gr

Φάση από το Ελλάδα-Βοσνία
Φάση από το Ελλάδα-Βοσνία/ Φωτογραφία: INTIME NEWS

Την ήττα με 84-69 γνώρισε από τη Βοσνία η εθνική μπάσκετ ανδρών στη Ρίγα, στο πρώτο παιχνίδι της για το τελευταίο «παράθυρο» των προκριματικών του Eurobasket 2022.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, που έχει ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση για την τελική φάση της διοργάνωσης, αλλά με τη δεύτερη ήττα του απώλεσε οριστικά την πρώτη θέση του 8ου ομίλου, θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του τη Δευτέρα (22/2, 19:30), με αντίπαλο την οικοδέσποινα Λετονία.

Η Βοσνία πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα, βρίσκοντας εύκολα λύσεις μέσα στην ελληνική ρακέτα, και προηγήθηκε 25-14 λίγο πριν ολοκληρωθεί το εναρκτήριο δεκάλεπτο (26-18). Μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου, Χρυσικόπουλος και Καββαδάς έφεραν την εθνική στο -4 (41-37), αλλά δύο συνεχόμενα τρίποντα του Λάζιτς «πυροδότησαν» ένα 8-0, με το οποίο οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα δώδεκα πόντων (49-37).

Το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά στο τρίτο δεκάλεπτο, ένα διάστημα στο οποίο οι Βόσνιοι κυριάρχησαν απόλυτα και, με κορυφαίους τους Σουλεϊμάνοβιτς και Καμένιας, «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο 64-40, στο 26ο λεπτό. Αν και η εθνική «μάζεψε» τη διαφορά με ένα σερί 11-0, η ομάδα του Βέντραν Μπόσνιτς διαχειρίστηκε άνετα το προβάδισμά της και έφτασε στη νίκη με 84-69, με την οποία «σφράγισε» και την πρώτη θέση του ομίλου

Ελλάδα-Βοσνία 69-84

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-49, 51-64, 69-84

ΕΛΛΑΔΑ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Χρυσικόπουλος 10 (1), Κατσίβελης 12 (1τρ., 6ρ., 6ασ.), Κουζέλογλου 3 (1), Καββαδάς 16, Τσαλμπούρης 2, Μαργαρίτης 7, Μουράτος, Μωραΐτης 4, Καράμπελας 2, Τολιόπουλος, Χουγκάζ 3 (1), Σαλούστρος 10 (2τρ., 7ρ.)

ΒΟΣΝΙΑ (Βέντραν Μπόσνιτς): Βράνιες, Ρόμπερσον 10 (1τρ., 9ασ.), Πάσαλιτς, Γκέγκιτς 9 (10ασ., 5κλ.), Καμένιας 16 (7ρ.), Καμπάρα 6 (1), Ντέλαλιτς 1, Λάζιτς 11 (3), Πενάβα 5 (1), Σουλεϊμάνοβιτς 23 (4τρ., 13ρ.), Βράμπατς 3, Ζούμπατς