Προκριματικά Eurobasket 2022: Η Ελλάδα προκρίθηκε στην τελική φάση -Κέρδισε την Βουλγαρία 84-78 - iefimerida.gr

Η Ελλάδα πήρε νίκη... μισή πρόκριση με τη Βουλγαρία (84-78)
Η Ελλάδα πήρε νίκη... μισή πρόκριση με τη Βουλγαρία (84-78)/ Φωτογραφία: INTIME NEWS

Εστω και δύσκολα πήρε τη νίκη η Εθνική Ελλάδας μπάσκετ με 84-78 απέναντι στη Βουλγαρία για τα προκριματικά του Eurobasket 2022 και σε συνδυασμό με τη νίκη της Βοσνίας αργότερα επί της Λετονίας, προκρίθηκε και μαθηματικά στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Μετά το «χαστούκι» από τη Λετονία η Εθνική μας ομάδας κατέθεσε ψυχή και επικράτησε της Βουλγαρίας στη παράταση κάνοντας καλή εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Λίγες ώρες αργότερα πέρασε και στα τελικά της διοργάνωσης, χάρη στη νίκη της Βοσνίας επί της Λετονίας με 79-73. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την γαλανόλευκη, ο Γιάννης Αθηναίου με 21 πόντους και 6/9 τρίποντα, καλή εμφάνιση από τον Βασίλη Καββαδά με 14 πόντους.

Εκνευριστικά άστοχη, με κακές επιλογές, πολλά λάθη και αδυναμίες στην άμυνα η ελληνική ομάδα, που βρέθηκε στο -16 (25-41), έτρεξε ένα μεγάλο σερί περνώντας μπροστά (42-41), αλλά τα έκανε ξανά θάλασσα μένοντας στο -8 (60-68) 3:43 πριν το τέλος. Με κατάθεση ψυχής, μεγάλα τρίποντα από Αθηναίου και κάρφωμα του Κατσίβελη κατόρθωσε να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί με πλεόνασμα εμπειρίας και μεγάλα σουτ «καθάρισε» το ματς.

Τον Φεβρουάριο θα γίνουν τα δύο τελευταία ματς των προκριματικών, με Βοσνία (20/2) και Λετονία (22/2), πιθανότατα ξανά σε «φούσκα» που ενδέχεται να φιλοξενηθεί και στην Αθήνα.