Eurobasket 2022: Ματσάρα στην Κολωνία και νίκη για τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη, 95-85 την Ουγγαρία - iefimerida.gr

Νικηφόρο ξεκίνημα για τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη στο Eurobasket 2022
Νικηφόρο ξεκίνημα για τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη στο Eurobasket 2022 / Φωτογραφία: Twitter-#EuroBasket 2022

Οι Βοσνία/Ερζεγοβίνη και Ουγγαρία έδωσαν μια όμορφη «παράσταση» στο εναρκτήριο ματς για τον 2ο Όμιλο του Eurobasket 2022.

Η Βοσνία/Ερζεγοβίνη επικράτησε με 95-85, για την 1η αγωνιστική του Eurobasket 2022, που έγινε στην Κολωνία. Οι νικητές έθεσαν βάσεις για μια ιδανική πρεμιέρα στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης, όταν από το -1 (45-46) στο ημίχρονο, με πολυφωνία στην επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν με +11 (70-59), περίπου 1 λεπτό πριν οι δύο ομάδες πάνε στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο.

Η Ουγγαρία έκανε προσπάθεια για ανατροπή, μείωσε σε 84-78, αλλά δεν την αρκετή για να φέρει το ματς... τούμπα, αφού η αντίπαλος έδειξε ανώτερη στο παρκέ στον εναπομείναντα χρόνο μέχρι την ολοκλήρωση της μεταξύ τους «μάχης».

Ο φόργουορντ της Ρεάλ Μαδρίτης, Ντζάναν Μούσα, σημείωσε 19 πόντους και μοίρασε 6 ασίτ, ενώ 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ είχε συγκομιδή ο σέντερ των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, Γιουσούφ Νούρκιτς, από πλευράς Βοσνίας. Ο Αζίζ Μπεκίρ είδε δύο ακόμη παίκτες του να είναι διψήφιοι, καθώς 18 πόντους και 5ασ. είχε συγκομιδή ο Τζον Ρόμπερσον, ενώ 16 π., με 9 ρ. και 4 ασ. ήταν η συνεισφορά του Μιράλεμ Χαλίμοβιτς.

Από πλευράς Ουγγαρίας, ο Σζίλαρντ Μπένκε σημείωσε 20 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ και ο Άνταμ Χανγκα διακρίθηκε με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 45-46, 73-63, 95-85