Euro 2024: Στα τελικά και η Σλοβακία -Γκολ και ασίστ ο Γιόβετιτς στη νίκη του Μαυροβουνίου - iefimerida.gr

Προκριματικά EURO 2024
Προκριματικά EURO 2024 / Φωτογραφία: X

Μετά την Ουγγαρία που πήρε νωρίτερα στη Σόφια τον βαθμό που έψαχνε απέναντι στη Βουλγαρία, ήταν η σειρά της Σλοβακίας να «σφραγίσει» την πρόκρισή της στην τελική φάση του Euro 2024.

Η Σλοβακία τα κατάφερε με την εύκολη νίκη 4-2 επί της Ισλανδίας, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Έτσι, εξασφάλισε και μαθηματικά τη δεύτερη και προνομιούχο θέση στον 10ο Όμιλο των προκριματικών του Euro 2024.

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Όσκαρσον στο 17', οι Σλοβάκοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και γύρισαν το ματς. Πριν βγει το ημίχρονο, οι Κούτσκα και Ντούντα έβαλαν μπροστά στο σκορ την ομάδα τους, για να ολοκληρώσει την εμφατική βραδιά ο Χάρασλιν με άλλα δύο γκολ στο δεύτερο μέρος, πριν μειώσει προς το φινάλε στο τελικό 4-2 ο Άντρι Γκούντγιονσεν (γιος του Έιντουρ Γκούντγιονσεν που είχε παίξει και στην Ελλάδα με τη φανέλα της ΑΕΚ).

Στο Λιχτενστάιν, η Πορτογαλία συνέχισε στον δρόμο των ρεκόρ. Μπορεί να... ξόδεψε ένα ημίχρονο και να έμεινε στο 0-0, όμως «καθάρισε» τη νίκη της με 2-0 και έκανε το 9x9 στον 10ο Όμιλο, χάρις στα γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 46' (10 τέρματα σε 8 ματς των προκριματικών) και του Κανσέλο στο 57'.

Τέλος, το εξαιρετικό Λουξεμβούργο μπορεί να μην κέρδισε «εισιτήριο» για τα τελικά, μένοντας στην τρίτη θέση του ίδιου γκρουπ, όμως θα παίξει στα πλέι. Μάλιστα, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής συνέτριψε με 4-1 την απογοητευτική Βοσνία/Ερζεγοβίνη σε ένα ματς που διακόπηκε προσωρινά στο 27ο λεπτό, λόγω ρίψης φωτοβολίδων από την πλευρά των οπαδών της φιλοξενούμενης ομάδας.

Προκριματικά Euro 2024: Με μπροστάρη τον Γιόβετιτς το Μαυροβούνιο διατήρησε τις ελπίδες του

Τέλος, στην Ποντγκόριτσα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στέβαν Γιόβετιτς του Ολυμπιακού, ο οποίος κατέγραψε ασίστ και γκολ, το Μαυροβούνιο νίκησε 2-0 τη Λιθουανία και διατήρησε μαθηματικά τις ελπίδες του για τη δεύτερη θέση του 7ου Ομίλου, όμως για να μπορέσει να κάνει τη σούπερ έκπληξη, θα πρέπει να χάσει την Κυριακή (19/11) η Σερβία στην έδρα της από τη Βουλγαρία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 9ης αγωνιστικής στους 10 προκριματικούς ομίλους του EURO 2024:

1ος Όμιλος

Γεωργία - Σκωτία 2-2

• (15', 57' Κβαρατσκέλια - 49' ΜακΤόμινεϊ, 90+2' Σάνκλαντ)

Κύπρος - Ισπανία 1-3

• (75' Πηλέας - 5' Γιαμάλ, 22' Ογιαρθάμπαλ, 28' Χοσελού)

Βουλγαρία - Ουγγαρία 2-2

• (24' Ντέλεφ, 79' πέναλτι Ντεσπόντοφ - 10' Άνταμ, 90+7' αυτογκόλ Πέτκοφ)

Καζακστάν - Σαν Μαρίνο 17/11 (17:00)

Φινλανδία - Βόρεια Ιρλανδία 17/11 (19:00)

Σλοβακία - Ισλανδία 4-2

• (30' Κούτσκα, 36' πέναλτι Ντούντα, 47', 55' Χαρασλίν - 17' Όσκαρσον, 74' Γκουντιόνσεν)

Λουξεμβούργο - Βοσνία/Ερζεγοβίνη 4-1

• (6' Όλεσεν, 29' πέναλτι, 90+5' Ροντρίγκες, 55 αυτογκόλ Μούγιακιτς - 90+4' Γκόικοβιτς)

Λιχτενστάιν - Πορτογαλία 0-2