Εθνική Γυναικών Πόλο: «Βούλιαξε» την Τουρκία με σκορ 25-7 για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος - iefimerida.gr

Πόλο γυναικών Ελλάδα-Τουρκία
Πόλο γυναικών Ελλάδα-Τουρκία / Φωτογραφία: Twitter

Η εθνική ομάδα του πόλο γυναικών, επιβλήθηκε με 25-7 της Τουρκίας και διπλασίασε τις νίκες της.

Η «γαλανόλευκη» αγωνίζεται στον Β΄ προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματοςπου διεξάγεται στο Ζρένιανιν της Σερβίας. Η νεανική ελληνική ομάδα βρέθηκε να χάνει 2-1 στο ξεκίνημα, από δύο γκολ της -γνώριμης από τη θητεία της στο ελληνικό πρωτάθλημα- Κούμπρα Κους (η οποία στη χθεσινή νίκη της Τουρκίας επί του Βελγίου σημείωσε δέκα τέρματα), αλλά με ένα σερί 5-0 πήρε τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε 6-2 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι διεθνείς δεν κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά στο δεύτερο οκτάλεπτο, κυρίως λόγω της πρωτοφανούς αστοχίας τους σε εκτελέσεις πέναλτι (1/5 στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης και 4/9 στο σύνολο!), αλλά εν συνεχεία ξέφυγαν στο σκορ και έφτασαν πολύ άνετα στη νίκη.

Πρώτη σκόρερ ήταν η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη με πέντε γκολ (τα τέσσερα στην τρίτη περίοδο), ενώ σκόραραν και οι έντεκα παίκτριες γηπέδου που είχε στη διάθεσή της η Αλεξία Καμμένου. Ντεμπούτο με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έκανε η Νεφέλη Χρυσούλα Χαλδαίου, η οποία πήρε τη θέση της Μουστακαρία σε σχέση με το χθεσινό (17/2) ματς απέναντι στη Σερβία.

Η εθνική αναμένεται να «σφραγίσει» την πρόκρισή της στα τελικά του Σπλιτ το βράδυ (22:00), απέναντι στο αδύναμο Βέλγιο.

Ελλάδα-Τουρκία 25-7

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Τουρκία): 2-6, 4-4, 1-7, 0-8

Η σύνθεση της ελληνικής ομάδας: Ζαφειράκη, Αγγελίδη 1, Σάντα 3, Ελληνιάδη 1, Γιαννοπούλου 1, Σιούτη 2, Νίνου 3, Μυριοκεφαλιτάκη 5, Γρηγοροπούλου 1, Φουντωτού 4, Ιωάννου 3, Χαλδαίου 1, Καρύτσα.