Προκριματικά Μουντιάλ: Ένταση ανάμεσα σε Σάντος - Ρονάλντο μετά την ήττα της Πορτογαλίας από τη Σερβία [βίντεο] - iefimerida.gr

Σάντος - Ρονάλντο μετά το ματς

Η Σερβία σόκαρε την Πορτογαλία στο 90' του αγώνα χάρη στον «χρυσό» σκόρερ της, Αλεξάντερ Μίτροβιτς, πήρε τη νίκη με 2-1 και παράλληλα κατέκτησε την κορυφή στον 1ο προκριματικό όμιλο της ευρωπαϊκής ζώνης και την απευθείας πρόκριση στο Μουντιάλ του Κατάρ.

Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε διάλογο με έναν αντίπαλό του αλλά και με τον Φερνάντο Σάντος, και διαμαρτυρόταν για το γκολ που είχε πετύχει εκείνος στο πρώτο μεταξύ τους ματς στηΣερβία και δεν του το είχαν μετρήσει.

Μάλιστα, η απογοήτευση του ήταν τόση που μετά βίας έδωσε το χέρι του στον προπονητή του, φωνάζοντας εκνευρισμένος.

«Ελεγε σε έναν παίκτη ότι είχε σκοράρει στα τελευταία λεπτά του πρώτου αγώνα με τη Σερβία εκεί, αλλά ο διαιτητής δεν του το είχε μετρήσει», εξήγησε χαρακτηριστικά ο Φερνάντο Σάντος.

Συγκεκριμένα, στη Σερβία ο Πορτογάλος άσος στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πλάσαρε τον τερματοφύλακα και η μπάλα πέρασε ολόκληρη την γραμμή πριν ο Μίτροβιτς την απομακρύνει. Ο διαιτητής όμως και ο βοηθός δεν είδαν πως το γκολ μετρούσε κανονικά και έδειξαν να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Ο Κριστιάνο είχε διαμαρτυρηθεί έντονα τότε με αποτέλεσμα να δεχθεί την κίτρινη κάρτα και στη συνέχεια να αποχωρήσει από το γήπεδο παρότι ο αγώνας δεν είχε τελειώσει.