Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Μεγάλη νίκη με 2-1 της Ελλάδας επί της Σουηδίας -«Ζωντανές» οι ελπίδες πρόκρισης - iefimerida.gr

Πανηγυρισμός των παικτών της Εθνικής στο γκολ του Μπακασέτα
Πανηγυρισμός των παικτών της Εθνικής στο γκολ του Μπακασέτα / Φωτογραφία: Intimenes-ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Μόνο τη νίκη έψαχνε το βράδυ της Τετάρτης (8/9) η Εθνική Ελλάδας με αντίπαλο τη Σουηδία, στο ματς της 6ης αγωνιστικής των προκριματικών του Μουντιάλ 2022. Τελικά, η «γαλανόλευκη» πήρε αυτό που ήθελε, με 2-1.

Ετσι, διατηρεί τις όποιες ελπίδες έχει για πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου που θα γίνει στο Κατάρ, έστω και μέσω της δεύτερης θέσης. Τα πράγματα για την ομάδα του Τζον Φαν'τ Σχιπ είχαν γίνει αρκετά δύσκολα μετά το 1-1 κόντρα στο Κόσοβο, ωστόσο πλέον η κατάσταση δεν δείχνει μη αναστρέψιμη.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ελλάδα βρίσκεται στην 3η θέση του 2ου Oμίλου, 3 βαθμούς μακριά από τη δεύτερη Σουηδία, ενώ απομένουν τέσσερα παιχνίδια για τις δύο ομάδες. Στην πρώτη θέση παραμένει η Ισπανία με 13 πόντους, η οποία επικράτησε στο Κόσοβο με 2-0, όμως έχει δώσει δύο αγώνες παραπάνω.

Το σκορ για τη «γαλανόλευκη» άνοιξε στο 62’ ο Μπακασέτας, που κατάφερε να διεισδύσει στην αντίπαλη άμυνα και με ωραίο πλασέ, έπειτα από πάσα του Δουβίκα, να κάνει το 1-0.

Περίπου 10 λεπτά αργότερα ήρθε και το 2-0 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, όταν ο Τζόλης έφυγε στον χώρο, έδωσε πάσα «πάρε-βάλε» στον Παυλίδη, που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, χρειάστηκε αρκετός χρόνος για να επιβεβαιωθεί από το VAR ότι το τέρμα ξεκίνησε από κανονική θέση και έτσι μέτρησε στο 74’.

Γρήγορα οι Σουηδοί μπήκαν… στο κόλπο για να φύγουν έστω με έναν βαθμό από το ΟΑΚΑ, όταν στο 80’, σε σουτ του Φόρσμπεργκ από μακρινή απόσταση, ο Βλαχοδήμος δεν κατάφερε να απομακρύνει καλά, με τον Κουάισον να παίρνει το «ριμπάουντ» και να στέλνει την μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα.

Η εξέλιξη του ματς

Το παιχνίδι πήρε εξαρχής γρήγορο ρυθμό, αφού οι Σουηδοί μόλις στο 3ο λεπτό είχαν μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν, όταν το δυνατό βολέ του Σβάνμπεργκ από τα όρια της περιοχής τράνταξε το δεξί δοκάρι του Βλαχοδήμου.

Στο 12ο λεπτό ο Καράσεφ έδειξε πέναλτι για την Ελλάδα, για να πάρει εν τέλει πίσω την απόφασή του, μετά από (σωστή) υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ. Η ελληνική ομάδα, εν τω μεταξύ, είχε ξεπεράσει την αρχική ορμητικότητα της Σουηδίας και εφάρμοζε πολύ καλά το τακτικό πλάνο του Φαν'τ Σχιπ, ενώ η εξέδρα, που είχε κόσμο ύστερα από πάρα πολλούς μήνες, στήριζε διαρκώς τους διεθνείς.

Στο 28' ο Παυλίδης έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να βάλει μπροστά την Ελλάδα. Ο διεθνής επιθετικός «χόρεψε» τον Λίντελοφ, αλλά τελείωσε αντιστρόφως ανάλογα τη φάση, με τον Ολσεν να βγάζει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Τελικά, το ημίχρονο έκλεισε στο 0-0, αφού στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ισάκ αμαρκάριστος στην περιοχή έκανε εν κινήσει σουτ, αλλά ο Βλαχοδήμος απομάκρυνε.

Εκ διαμέτρου αντίθετο ως προς την παραγωγικότητα ήταν το δεύτερο ημίχρονο. Το σκορ στο ΟΑΚΑ άνοιξε υπέρ της Εθνικής στο 62ο λεπτό με ένα γκολ προϊόν άψογης συνεργασίας δύο παικτών. Ο Δουβίκας άλλαξε έξοχα την μπάλα με τον Μπακασέτα, ο οποίος μπαίνοντας στην περιοχή των Σκανδιναβών, απέφυγε τα τάκλιν δύο αμυντικών και πλάσαρε τον Ολσεν για το 1-0.

Η «γαλανόλευκη» προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αντίπαλο μούδιασμα και δύο λεπτά αργότερα είχε τεράστια ευκαιρία για το 2-0, αλλά η κεφαλιά του Μπουχαλάκη σχεδόν άγγιξε το δοκάρι και πέρασε άουτ. Στο 67' η ομάδα του Αντερσον είχε δεύτερο δοκάρι, με πλασέ του Κλάεσον, σε μια φάση που η τύχη «χαμογέλασε» ξανά στην Εθνική.

Στο 74' η ελληνική ομάδα διπλασίασε τα τέρματά της με τον Παυλίδη, που δέχθηκε την ασίστ του Τζόλη. Χρειάστηκαν, ωστόσο, κοντά στα τρία λεπτά για να μετρήσει ο ρέφερι το γκολ, μέσω VAR.

Ακόμη κι έτσι, όμως, το ματς έγινε θρίλερ, όταν ο Κουάισον μείωσε στο 81', παίρνοντας το ριμπάουντ σε απόκρουση του Βλαχοδήμου, αφού κανένας δεν πήγε εγκαίρως πάνω του. Στις καθυστερήσεις, ο Φόρσμπεργκ σούταρε μέσα από την περιοχή κι ενώ η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα, ωστόσο το… κεφάλι του Ζέκα απέτρεψε την ισοφάριση, κρατώντας τους πολύτιμους 3 βαθμούς για την ελληνική ομάδα.

Ελλάδα-Σουηδία 2-1

Ελλάδα (Τζον Φαν'τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Ζέκα, Μπακασέτας, Δουβίκας (71' Τζόλης), Παυλίδης (90+6' Παυλίδης)

Σουηδία (Γιαν Ολοφ Αντερσον): Ολσεν, Γιόχανσον (76' Κραφτ), Χελάντερ (88' Ντάνιελσον), Λίντελοφ, Αουγκούστινσον, Κλάεσον (77' Κάρλσον ), Ολσον, Σβάνμπεργκ (66' Κουάισον), Φόρσμπεργκ, Κουλουσέφσκι (88' Τέλιν), Ιζακ