Ελλάδα - Κύπρος 3-0: Φουλ για την πρωτιά η Εθνική -Προελαύνει στον όμιλό της στο Nations League [βίντεο] - iefimerida.gr

Η εθνική Ελλάδας επικράτησε εύκολα με 3-0 της Κύπρου για την 3η αγωνιστική του Nations League / Φωτογραφία: Intime-ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Το 3x3 στον 2ο Όμιλο της League C του Nations League πανηγύρισε το βράδυ της Πέμπτης (9/6) η εθνική Ελλάδας, που επιβλήθηκε με 3-0 της Κύπρου.

Όλα πήγαν καλά και μάλιστα από πολύ νωρίς για την εθνική Ελλάδας, η οποία έδωσε συνέχεια στο ιδανικό της ξεκίνημά στη διοργάνωση, δίνοντας χαρά στους οπαδούς της, οι οποίοι σχεδόν γέμισαν το Πανθεσσαλικό Στάδιο του Βόλου. Έτσι, με ένα ακόμη τρίποντο πηγαίνει ολοταχώς για την πρωτιά στο γκρουπ της. Το μόνο γεγονός που επισκίασε τη χαρά για το σπουδαίο αυτό αποτέλεσμα, ήταν ο τραυματισμός του Λημνιού στις καθυστερήσεις.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα συνέχισε με το απόλυτο και έτσι την Κυριακή (12/6, 21:45) περιμένει στο ίδιο γήπεδο το Κόσοβο, για να «κλειδώσει» την πρόκριση μόλις από την 4η αγωνιστική του Nations League 2022-23. Αυτό θα επιτευχθεί και μαθηματικά με νίκη, έπειτα από την ήττα της Βορείου Ιρλανδίας στο Κόσοβο με 3-2.

Από την αρχή με... το πόδι στο γκάζι η εθνική Ελλάδας

Η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ, ο οποίος πέρασε το μήνυμα στους παίκτες του πως «δεν υπάρχει αδελφική σχέση» με την Κύπρο στο συγκεκριμένο παιχνίδι και πως το μόνο αποτέλεσμα που ήθελε ήταν η νίκη, ξεκίνησε πιεστικά και πολύ επιθετικά από το πρώτο σφύριγμα του Μπόγκναρ. Περιόρισε την αντίπαλό της σε παθητικό ρόλο και αφού στο 5ο λεπτό σουτ του Μπάλντοκ σταμάτησε στα σώματα, τρία λεπτά (8') αργότερα το σκορ άνοιξε με το τρίτο γκολ του αρχηγού Μπακασέτα, σε ισάριθμους αγώνες.

Ύστερα από σέντρα στην περιοχή του Μιχαήλ η μπάλα απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς παίρνοντας ύψος και ο Έλληνας διεθνής με εν κινήσει αριστερό βολέ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0, εν μέσω αποθέωσης στο Πανθεσσαλικό.

Η ανωτερότητα των διεθνών απέδωσε καρπούς για δεύτερη φορά στο 20', όταν ο Μπακασέτας, σε ρόλο δημιουργού αυτή τη φορά, έδωσε την ασίστ στον Παυλίδη, που πρόλαβε το τάκλιν του Γκόγκιτς και με κοντινό πλασέ διπλασίασε, σε φάση που προήλθε από πίεση του Τσιμίκα αριστερά και λάθος γύρισμα αμυντικού.

Η άνεση του σκορ επέτρεψε στους διεθνείς να χαμηλώσουν ταχύτητα, διατηρώντας πάντως τον έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα, στο 40' έχασε καλή ευκαιρία για άλλο ένα γκολ, όταν στη λόμπα του Λημνιού ο Μιχαήλ με υπερένταση πέταξε την μπάλα κόρνερ. Από την πλευρά τους, οι Κύπριοι είχαν τη μοναδική μεγάλη στιγμή τους στο 41', με τον Πίττα να βγαίνει σε τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο και να πλασάρει άστοχα.

Η κατάσταση για την Εθνική απλοποιήθηκε στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, με τον Λημνιό να πετυχαίνει στο 48' ένα εξαιρετικό γκολ με υπέροχη ντρίμπλα και ανάλογο σουτ από το ύψος της περιοχής, διώχνοντας κάθε άγχος για τη συνέχεια.

Οι δύο προπονητές βρήκαν την ευκαιρία για αλλαγές, ο ρυθμός έπεσε, ο Παπανικολάου πήρε -μετά τον Μπάλντοκ- επίσης το «βάπτισμα του πυρός» και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με μια άστοχη κεφαλιά του Λαΐφη (66') και μια μεγάλη ευκαιρία του Μασούρα, που από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μιχαήλ, επίσης με κεφαλιά στο 70'.

Τη χαρά για τη νίκη, πάντως, επισκίασε ο τραυματισμός του ιδιαίτερα φορμαρισμένου Λημνιού, στις καθυστερήσεις, ο οποίος αποχώρησε με φορείο και κατά συνέπεια είναι αμφίβολος ενόψει του αγώνα με το Κόσοβο.

Ελλάδα - Κύπρος 3-0

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος (25' Τζαβέλλας), Τσιμίκας, Σιώπης (52' Κουρμπέλης), Μάνταλος (52' Αλεξανδρόπουλος), Λημνιός, Παυλίδης, Μπακασέτας (81΄ Παπανικολάου), Δουβίκας (46' Μασούρας).

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Γκόγκιτς, Κατελάρης (46' Λαΐφης), Κορρέα, Πίττας, Αρτυματάς, Κυριάκου, Ν. Ιωάννου (64' Παναγιώτου), Παπουλής (74' Σπόλιαριτς), Σωτηρίου (46' Χριστοφή), Λοΐζου (64' Τζιονής).