Ο εκπληκτικός Αντετοκούνμπο [48π.] δεν ήταν αρκετός για τους Μπακς- Πρώτη ήττα μετά από 18 σερί νίκες - iefimerida.gr

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σουτάρει βολή
Παρά την μεγάλη εμφάνιση του Αντετοκούνμπο, οι Μπακς ηττήθηκαν για πρώτη φορά μετά από καιρό / Φωτογραφία: AP

Μπορεί να ήταν σε άλλη μία μεγάλη ημέρα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά το εκπληκτικό σερί των Μιλγουόκι Μπακς έλαβε τέλος…

Μετά από 18 σερί νίκες, η ομάδα του Greek Freak γνώρισε την 4η ήττα στο φετινό πρωτάθλημα του NBA και μάλιστα στην έδρα του από τους Ντάλας Μάβερικς. Αν και οι Μάβερικς έπαιζαν χωρίς τον τραυματία Ντόνσιτς, επικράτησαν με 120-116, έχοντας σε εκπληκτική ημέρα τους Πορζίνγκις και Κάρι, οι οποίοι σημείωσαν από 26 πόντους έκαστος.

Ο Αντετοκούνμπο είχε 48 πόντους και ήταν και πάλι πρώτος σκόρερ του αγώνα, έχοντας 18/31 σουτ (1 τρίποντο) και 11/16 βολές. Παράλληλα μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και είχε από 1 κλέψιμο και ένα μπλοκ, σε 34 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα συμμετοχής. Κανείς άλλος όμως, πλην του Κόρβερ από τον πάγκο (17π.) δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων, την ώρα που 6 παίκτες του Ντάλας, είχαν τουλάχιστον από 10.

Τα «ελάφια» λίγο έλειψε να κάνουν μυθική ανατροπή στα τελευταία λεπτά, όμως οι παίκτες των Μάβερικς από την γραμμή του φάουλ κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη. Ετσι, οι Μπακς έφτασαν στην πρώτη τους ήττα μετά από 18 σερί νίκες στο πρωτάθλημα, με το ρεκόρ τους να είναι στο 24-4.