Κόπα Αμέρικα: Το Εκουαδόρ έστειλε την Παραγουάη στα προημιτελικά -Τα ζευγάρια στη φάση των «8» - iefimerida.gr

Παίκτες σε φάση από το Εκουαδόρ-Ιαπωνία
Η ισοπαλία στο Ιαπωνία - Εκουαδόρ, έβγαλε κερδισμένη την... Παραγουάη / Φωτογραφία: AP

Το Εκουαδόρ με την Ιαπωνία έπαιζαν για τη νίκη στο Κόπα Αμέρικα. Μια νίκη που αυτή που θα την πετύχαινε, θα την έστελνε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Τελικά και οι δύο έμειναν εκτός, αφού αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, αποτέλεσμα που έστειλε την Παραγουάη στην οκτάδα! Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και η Ιαπωνία, που παίζει ως... γκεστ στην διοργάνωση, άνοιξε το σκορ στο 15’ με τον Νακαζίμα. Η ισοφάριση ήρθε στο 35’ από τον Ανχελ Μένα που σε κενό τέρμα ισοφάρισε και το ματς έμεινε εκεί. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε η Ιαπωνία, αλλά μετά τη χρήση του VAR, το γκολ ακυρώθηκε και έτσι η Παραγουάη πέρασε στην επόμενη φάση.

Εκουαδόρ – Ιαπωνία 1-1

Εκουαδόρ: Ντομίνγκεζ, Βελάσκο, Μίνα, Αρμπολέδα, Ραμίρεζ, Γκρουέζο, Μένα (74’ Σικάιζα), Ορεχουέλα, Μέντεζ (46’ Πρεσιάδο), Ιμπάρα (83’ Α. Βαλέντσια), Ε. Βαλέντσια.

Ιαπωνία: Καβασίμα, Ιβάτα, Ν. Ουέντα, Τομιγιάσου, Σουγκιόκα, Μιγιόσι (82’ Αμπε), Σιμπασάκι, Ιτακούρα (88’ Μαέντα), Νακαζίμα, Οκαζάκι (66’ Α. Ουέντα), Κούμπο.