«Αυτοκτόνησε» η Σάκκαρη στο Τορόντο -Εχασε στο τάι μπρέικ από τη Ρίσκε - iefimerida.gr

«Αυτοκτόνησε» η Σάκκαρη στο Τορόντο -Εχασε στο τάι μπρέικ από τη Ρίσκε

Η Μαρία Σάκκαρη σερβίρει
Στο τάι μπρέικ αποκλείστηκε η Μαρία Σάκκαρη στον Καναδά / Φωτογραφία: AP

Δικό της παιχνίδι έχασε η Μαρία Σάκκαρη στο Rogers Cup του Τορόντο, καθώς κόντρα στην Αλισον Ρίσκε, για τον πρώτο γύρο του τουρνουά, είχε προβάδισμα 4-2 στο τρίτο σετ και τρια ματς πόιντ, αλλά έχασε τελικά στο τάι μπρέικ του τρίτου σετ!

Η Ελληνίδα τενίστρια, κέρδισε με 6-4 το πρώτο σετ, ενώ έχασε με 6-2 το δεύτερο. Στο τρίτο, είχε προβάδισμα με 4-2 γκέιμς, αλλά δέχτηκε μπρέικ από την αντίπαλό της. Το σετ πήγε στο τάι μπρέικ όπου η Ελληνίδα τενίστρια είχε προβάδισμα με 6-3 και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καμία από τις τρεις ευκαιρίες που είχε για την πρόκριση. Η Ρίσκε εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ και πήρε το τάι μπρέικ με 9-7 και ταυτόχρονα την πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά. Πλέον η Σάκκαρη θα ετοιμαστεί για το όπεν του Σινσινάτι που θα γίνει την επόμενη εβδομάδα.

Με Χουρκάζ ο Τσιτσιπάς

Εν τω μεταξύ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έμαθε τον δικό του αντίπαλο στον δεύτερο γύρο του Τορόντο. Το Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης, που πέρυσι έφτασε ως τον τελικό του συγκεκριμένου τουρνουά, χάνοντας εκεί από τον Ράφαελ Ναδάλ, θα αντιμετωπίσει στον δεύτερο γύρο τον Ουμπέρ Χουρκάζ. Οι δυο τους έχουν βρεθεί αντιμέτωποι τρεις φορές, με τον Τσιτσιπά να μετρά ισάριθμες νίκες, δύο εκ των οποίων φέτος σε Μασσαλία και Ντουμπάι.