Ηττα στο φινάλε για τους Μπακς από το Φοίνιξ -Με κράμπες εγκατέλειψε ο Αντετοκούνμπο

Λαβωμένος εγκατέλειψε το ματς κόντρα στο Φοίνιξ ο Αντετοκούμπο / Φωτογραφία: AP

Με τον χειρότερο τρόπο τελείωσε το ματς των Μιλγουόκι Μπακς και των Φοίνιξ Σανς για την παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Τα «ελάφια» ηττήθηκαν στο τέλος της παράτασης με 128-127 και την ίδια ώρα έχασαν και τον Greek Freak που βγήκε τραυματίας από το παρκέ.

Στα μισά της παράτασης ο Αντετοκούνμπο μετά από τάπα σε αντίπαλό του, δεν πάτησε καλά στο παρκέ. Κατέβασε την μπάλα, αλλά την παράτησε και βγήκε εκτός παρκέ κουτσαίνοντας. Οπως είπαν στη συνέχεια οι γιατροί είχε κράμπες και ο προπονητής του δεν ήθελε να ρισκάρει την συμμετοχή του, κρατώντας τον στον πάγκο. Εμεινε εκεί για να εμψυχώσει τους συμπαίκτες του που ωστόσο ηττήθηκαν με μια εύστοχη βολή του Μπούκερ, μόλις 3 δέκατα πριν τη λήξη του αγώνα.

Ο Αντετοκούνμπο σε 35 λεπτά είχε 33 πόντους (12/22 σουτ, 9/10 βολές), 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και μία τάπα.