Έγραψε ιστορία η Λεβερκούζεν: Αήττητη για 49ο σερί ματς, έσπασε ρεκόρ 59 ετών που κατείχε η Μπενφίκα! - iefimerida.gr

Μπάγερ Λεβερκούζεν
Μπάγερ Λεβερκούζεν / Φωτογραφία: ΑΠΕ

Το γκολ του Γιόζιπ Στάνισιτς στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων (!), στον δεύτερο ημιτελικό του Europa League με αντίπαλο τη Ρόμα στην «Μπάι Αρίνα», απέκτησε ιστορικές διαστάσεις για το ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο και φυσικά για τη Λεβερκούζεν.

Με αυτό το γκολ, η γερμανική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τους «Ρωμαίους» κι εκτός της πρόκρισης στον τελικό της διοργάνωσης (σ.σ. νίκησε 2-0 στον πρώτο ημιτελικό), κατέρριψε το ρεκόρ διαδοχικών αήττητων αγώνων. Με 40 νίκες και 9 ισοπαλίες σε Γερμανία και Ευρώπη, οι «ασπιρίνες» του Τσάμπι Αλόνσο, έφθασαν στα 49 συνεχή ματς χωρίς να ηττηθούν, καταρρίπτοντας το προηγούμενο ρεκόρ, που ήταν 48 αγώνες και το κατείχε η Μπενφίκα από το... 1963!

Χαρακτηριστικό της... άρνησης να χάσει για την πρωταθλήτρια Γερμανίας, είναι το γεγονός ότι σε αυτά τα 49 ματς, «επέστρεψε» 10 φορές και πέτυχε 35 γκολ στο τελευταίο τέταρτο ενός αγώνα!