Δύο στα δύο ο Τσιτσιπάς- Κέρδισε τον Γκασκέ με 3-2 σετ - iefimerida.gr

Δύο στα δύο ο Τσιτσιπάς- Κέρδισε τον Γκασκέ με 3-2 σετ

O Στέφανος Τσιτσιπάς σε αγώνα της εθνικής
Δύο στα δύο για τον Τσιτσιπά στην Γαλλία / Φωτογραφία: AP

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε το δύο στα δύο στο τουρνουά Ultimate Tennis Showdown που διεξάγεται στην Ακαδημία Μουράτογλου στην Γαλλία.

Ο Ελληνας τενίστας, μετά την επικράτησή του επί του Μπενουά Περ, επικράτησε και του Ρισάρντ Γκασκέ, αυτή τη φορά πιο δύσκολα, με 3-2 σετ. Ο Γάλλος αντίπαλός του, του έβαλε δύσκολα και χρειάστηκε τάι μπρέικ για να αναδειχθεί ο νικητής.

Ο Τσιτσιπάς στα τέσσερα πρώτα σετ των 10 λεπτών, κατάφερε να πάρει το πρώτο και το τρίτο (17-12 και 15-12), αλλά ο Γκασκέ είχε τις απαντήσεις και ισοφάρισε και τις δύο φορές (14-15 και 13-15). Στο πέμπτο σετ, ο Τσιτσιπάς είχε τρία χαμένα ματς πόιντ, αλλά τελικά κατάφερε στον «ξαφνικό θάνατο» να πάρει τη νίκη και να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας του τουρνουά.