Δεν τα κατάφερε ο Τσιτσιπάς κόντρα στον Μεντβέντεφ και αποκλείστηκε στον ημιτελικό - iefimerida.gr

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς / Φωτογραφία: AP

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 2-0 σετ από τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ, στα ημιτελικά του τουρνουά της Βιέννης.

Ενα κακό γκέιμ στο πρώτο σετ και ένα απρόσεκτο χτύπημα στο τάι μπρέικ του δεύτερου, έδωσαν τη νίκη στον Ρώσο με 6-4, 7-6 (6) και μαζί την πρόκριση στον τελικό.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπαιξε πολύ καλά κόντρα σε ένα αντίπαλο που πάντα τού δημιουργεί προβλήματα (4-9 το head to head), όμως δεν χειρίστηκε όπως έπρεπε τους κρίσιμους πόντους, σε αντίθεση με τον Μεντβέντεφ.

Ο τενίστας από τη Μόσχα εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του στο πρώτο σετ και σερβίροντας εξαιρετικά σε όλο τον αγώνα, απέφυγε τις… περιπέτειες στο τάι μπρέικ, παρόλο που… έπαιξε λίγο με τη φωτιά.

Τον βοήθησε, πάντως, σε αυτό ο Στέφανος, καθώς έκανε ένα τραγικό λάθος στο πιο κρίσιμο σημείο του τάι μπρέικ, χάρη στο οποίο ο Ρώσος βρέθηκε με ματς πόιντ.