Davis Cup: Ο Θάνος «έγραψε» το 2-0 για την Ελλάδα κόντρα στην Ρουμανία [βίντεο] - iefimerida.gr

Davis Cup: Ο Θάνος «έγραψε» το 2-0 για την Ελλάδα κόντρα στην Ρουμανία [βίντεο]

Αριστοτέλης Θάνος
Αριστοτέλης Θάνος / Φωτογραφία αρχείου: Eurokinissi

Ο Αριστοτέλης Θάνος νίκησε με ανατροπή τον Νίκολας Νταβίντ Ιονέλ και η Ελλάδα βρίσκεται πλέον μία νίκη μακριά από την πρόκρισή της στα ματς του Σεπτεμβρίου, όπου θα διεκδικήσει την άνοδό της στη μεγάλη κατηγορία του Davis Cup.

Ο 22χρονος επικράτησε με 4-6, 6-3, 6-2 σε 2 ώρες και 17 λεπτά και στο κλείσιμο της πρώτης ημέρας των play-off του World Group I της διοργάνωσης, που διεξάγεται στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων, η Ελλάδα προηγείται με 2-0 της Ρουμανίας.

Το Νο 1.433 της παγκόσμιας κατάταξης έχασε το πρώτο σετ με 6-4, όμως στη συνέχεια συγκεντρώθηκε και με σχετική άνεση ισοφάρισε σε 1-1 (6-3), για να μην αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Ιονέλ στο τρίτο, το οποίο πήρε με 6-2, οδηγώντας την Ελλάδα στον θρίαμβο και στο 2-0 επί της Ρουμανίας.

Αύριο (4/2), η χώρα μας χρειάζεται μία νίκη στους τρεις αγώνες που είναι προγραμματισμένοι για να πάρει την πρόκριση. Το πρόγραμμα αρχίζει με το ματς των αδερφών Τσιτσιπά απέναντι στους Κοπίλ/Κορνέα (12:00μμ), ενώ ακολουθούν οι «μάχες» Τσιτσιπάς-Ιονέλ και Θάνος-Κοπίλ.