Davis Cup: Ηττήθηκε από τον Μόλτσαν ο Σκορίλας, Ελλάδα-Σλοβακία 0-1 - iefimerida.gr

Davis Cup: Ηττήθηκε από τον Μόλτσαν ο Σκορίλας, Ελλάδα-Σλοβακία 0-1

Ο Αλέξανδρος Σκορίλας στο Davis Cup
Ο Αλέξανδρος Σκορίλας στο Davis Cup / Φωτογραφία: Eurokonissi

O Αλέξανδρος Σκορίλας (Νο 766 στον κόσμο) έχασε με 6-1, 6-1 από τον Σλοβάκο Άλεξ Μόλτσαν (Νο 113), στο άνοιγμα των αγώνων του Davis Cup στο Παναθηναϊκό στάδιο.

Στο πρώτο σετ ο Μόλτσαν ξεκίνησε με σερί 3-0 και παρά το γεγονός ότι δέχθηκε break από Σκορίλα, με νέο σερί 3-0, έφτασε στη νίκη (6-1).

Στο δεύτερο σετ ο Σκορίλας κατάφερε να πάρει game με το service του, όμως με το σκορ 1-1, ο Μόλτσαν έκανε 5-0 σερί για να κλείσει τον αγώνα

Έτσι η Σλοβακία πήρε προβάδισμα (1-0) στη μάχη για την άνοδο στα προκριματικά του World Group.

Ακολουθεί ο αγώνας του Στέφανου Τσιτσιπά (Νο 5) κόντρα στον Λούκας Κλέιν (Νο149) με το οποίο θα κλείσει το πρόγραμμα της 1ης ημέρας του τουρνουά.